Poslední dny války v Německu v roce 1945. Třetí říší, která měla přetrvat tisíce let, se valí angloamerická vojska. Nacistické vedení sahá k posledním zločinům své éry a na frontu posílá umírat starce, ženy a děti. Taková byla zápletka sobotní akce Bailey Bridge, kterou pořádá občanské sdružení Garda města Hradce Králové ve spolupráci s dalšími kluby vojenské historie.

„Naše ukázka měla letos připomenout tragédii jednoho národa, který byl uvržen svou vládnoucí totalitní stranou do války a to války totální. Do bojů na záchranu říše bylo nasazeno veškeré civilní obyvatelstvo," popisuje vedoucí Gardy Radek Balcárek a dodává: „Všechny tyto události měly vliv i na osvobozovací akce u nás v republice. Zničení Německa a obsazení jeho území mělo za následek rychlý konec války."

Letošní ukázka nesla název Volkssturm, poslední obrana Otčiny 1945. „Volkssturm je složitá organizace. Šlo o odvedence takzvaného čtvrtého sledu, což byli muži do 60 let a chlapci nad 16 let. Vzhledem k tomu, že ani to nestačilo, byli povoláváni i kluci a děvčata z Hitlerjugend a dalších mládežnických organizací," uvádí do historických souvislostí Balcárek.

Ten se také na konci dočkal výjimečného poděkování – vyznamenání v podobě rytířského kříže. „Nečekal jsem to, ale zřejmě je to poděkování klubů vojenské historie za těch čtrnáct let spolupráce. Jsem za ocenění vděčný, je to dobová medaile a velice si jí cením."

Bitvu o malšovický „klapák" si zřejmě diváci užili úplně naposledy. „Prvním důvodem je, že naše organizace se bude příští rok plně věnovat 150. výročí bitvy na Chlumu z roku 1866, a druhý důvod je, že prostor bojiště u takzvaného Bailey Bridge nám za těch 14 let zarostl bujnou vegetací a není zde pro diváky už dobrý výhled," vysvětluje šéf Gardy Balcárek.

Podle něho ale není tak úplně vyloučeno možné přesunutí válečné ukázky na jiné místo: „Uvidíme. Máme spoustu plánů. Rozhodně nekončíme, chceme ale pokračovat jinak. Rádi bychom se do budoucna věnovali hlavně živým historickým obrazům, jako byla prosincová připomínka stého výročí takzvaného Vánočního příměří ve Velké válce."