Šest hodin života si dokážeme naplánovat, děláme to každý den. Pracovní program, rodina, zájmy. Pro zdravého člověka je to čas krátký, pro nemocného může být poslední…

Měla jsem možnost poznat nevyléčitelně nemocného pána, který strávil po příchodu z nemocnice doma pouhých šest hodin. Než jsem vstoupila do jeho domu, vůbec mě neznal. Přesto mi věnoval svůj čas, aby mi vyprávěl o těch nejkrásnějších okamžicích svého života. S manželkou pak v oblíbeném rituálu vypil pár lžiček kávy, snědl kousek koláče a strávil krátký čas se svými vnoučaty, jeho pejsek ležel u něho v posteli. Byl klidný a působil vyrovnaně. Zdravotní stav se však rychle zhoršil a on zemřel.

Jeho manželka mi pak vyprávěla, že myslela, že bude o manžela pečovat spolu s Domácí hospicovou péči Hradec Králové déle, ale život to chtěl jinak. I když krátce, přesto žil její milovaný muž poslední společné krásné chvíle s ní doma, kde také v klidu odešel.

„Cítím bolest, ze ztráty svého manžela, ale cítím také vděčnost za těch několik pár hodin, kdy jsme byli zase spolu doma," zapsala vrchní sestra Domácí hospicové péče Hradec Králové Viera Ivanovová.

Domácí hospicová péče Hradec Králové - středisko Oblastní charity Hradec Králové, doprovodila v loňském roce na poslední cestě životem 137 lidí. Zemřeli důstojně, obklopeni rodinou, láskou, doma, jak si moc přáli.