Česká pošta tvrdí, že zajišťování její agendy formou takzvané franšízy je v jiných zemích běžné a spokojenost je na straně pošty, která ušetří, i zákazníků. První taková místa vzniknou už letos, koncem roku například v krušnohorském Božím Daru, kde bude poštovní služby zajišťovat místo, kde lidé naleznou také informační centrum a Czech Point. „Je jasné, že plnohodnotná pošta to nebude,“ připouští mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Dodává, že taková místa by nabízela pouze základní poštovní služby, například podání nebo výdej doporučeného psaní nebo balíku. Ve většině případů by zřejmě nedokázaly zajistit finanční služby…

Představitelé námi oslovených obcí jsou k nápadu pošty zdrženliví. „Je to absolutní nesmysl,“ nebere si servítky starosta Dolního Přímu Petr Švasta. „Pro nás je prioritou zachování pobočky pošty v obci, kvůli kterému jsme poště před časem nabídli snížení nájemného. Odmítli to s tím, že to pro ně není velká úspora. Rozhodující jsou prý mzdové náklady,“ doplnil. Přímský starosta si nedokáže představit, jak by podobná novinka fungovala. Nápad, že by poštovní služby zajišťoval obecní úřad jednoznačně odmítl.

Podobně to vidí také Miloš Havel, starosta Jeníkovic, které byly před časem na černém seznamu, kde pošta uvažovala o zrušení poboček. „Máme svých starostí dost. Vůbec si nedokážu představit, jak by to u nás fungovalo,“ prohlásil. Řekl, že pošta sice na jejich pobočce zkrátila provozní dobu, ale o služby poštovního úřadu nechtějí přijít.

„U nás v Předměřicích by něco podobného určitě nešlo, Nedokážu si to představit, pošta je tady hodně vytížená. Snad někde v menších obcích,“ kroutila hlavou starostka Předměřic nad Labem Stanislava Marková.