Tradici sázení stromů novopečenými tatínky před dvěma a půl lety zavedli v Chlumci nad Cidlinou. Ve Lhotě pod Libčany pokácené lípy nahradily novými děti ze zdejší mateřské a základní školy.

„Ročně se u nás narodí kolem sedmdesáti dětí. A protože jsme ve městě měli určitá místa, kde aleje před lety zmizely, dohodli jsme, že by je mohli vysazovat novopečení tatínkové. O nově nastolenou tradici byl každoročně velký zájem. Navíc se obnovuje zeleň, tatínkové vysazovali nové stromy také například na  zrekonstruovaném koupališti," řekl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Jak dodal, vysadilo se tak již kolem sto padesáti stromů, letos k nim přibudou další. „Miminka vítáme třikrát čtyřikrát ročně, stromy sázíme dvakrát za rok – na jaře a na podzim. Letos v dubnu to bylo slabší, vysazovali jsme totiž jen patnáct nových lip, na podzim k nim přidáme dalších čtyřicet," uvedl Miroslav Uchytil. Milé podle něho je, že si sázení vzaly za své celé rodiny.

„U nás je to opravdu srdeční záležitost. Listy lípy máme ve znaku. Jenže letos jsme kvůli špatnému stavu museli některé lípy pokácet, Dohodli jsme se, že bude nejlepší, aby ty nové vysázely děti z mateřské a základní školy. Stromy porostou s nimi a děti se o ně budou samy starat," vysvětloval starosta Lhoty pod Libčany Petr Cvrček. Jak dodal, o aleji se hovořilo dva roky a do kácení se jim nechtělo. Jenže průzkum odborníka celou situaci obrátil. Lípy musely padnout. Ale již o pár týdnů později, 14. dubna, se děti ze školky pustily do sázení devětačtyřiceti nových lip. Příští týden, 5. května, dalších sedmadvacet lip vysadí děti ze základní školy.

„Děti  pochopitelně nejsou samy, pomáhají jim zahrádkáři, hasiči i rodiče," doplnil  Petr Cvrček.

Podle něho mají ve Lhotě pod Libčany dvě stě lip. Pochlubit se mohou také tím, že jejich náves má rozměry osmdesát na osm set metrů. „Málokdo ví, že těmito rozměry je naše náves větší než pražské Václavské náměstí," chlubí se  Petr Cvrček.