„Výslechy svědků jsme ukončili a čekáme na posudek znalce z oboru silniční dopravy, který má poslat detailní rozbor dopravní nehody. Pak budeme zprávu porovnávat s výpověďmi svědků a až poté předáme spis na státní zastupitelství s návrhem obžaloby.
Kdy případ uzavřeme? To je v rukou znalce,“ řekl vyšetřovatel Ondřej Poživil, který se podílel na objasnění nehody bývalého hokejisty Ladislava Lubiny u Smiřic, při které před měsícem zemřel otec známého fotbalisty Vratislava Lokvence.

Právě vypracování znaleckých posudků často bývá „brzdou“ vyšetřování, která je však naprosto nezbytná. Na expertizu čeká také policista Milan Pavliš, který vyšetřuje nedávný pád ultralehkého letadla u hradeckého letiště. Při nehodě přišel o život pilot prototypu letadla.
„Máme výsledky pitvy, která vyloučila, že by šlo o zdravotní problémy toho muže. Toxikologický rozbor navíc potvrdil, že nebyl pod vlivem žádné návykové látky. Čekám na posudek letecké asociace, která má dodat podrobnou zprávu o letadle,“ řekl vyšetřovatel vážných nehod Pavliš.

Součástí zprávy bude také názor expertů z leteckého ústavu Vysokého učení technického v Brně, kteří zkoumají pravděpodobné vlastnosti a chování letadla, jako například aerodynamiku.

Ale ani nejmodernější technika a postupy někdy nevedou policii k cíli. Jedním z případů, kdy jsou kriminalisté takřka bezradní, je vražda mimina asijského původu, které našli mezi odpadky koncem května zaměstnanci třídicí linky v Pileticích.
„Problém je, že Asiaté často cestují. Měli jsme sice šest podezřelých žen, ale gynekologické prohlídky byly negativní. S analýzou DNA budeme moct začít, až se okruh podezřelých ztenčí. Zatím to jsou stovky lidí, to by bylo ekonomicky neúnosné,“ řekl kriminalista Leoš Dvořák.