Obří akvárium Hradec Králové nabízí návštěvníkům část tropické přírody Jižní a Střední Ameriky. V první části prohlídky si zájemci mohou prohlédnout stále obměňovanou výstavu exponátů, která se aktuálně skládá z unikátní sbírky lebek exotických ryb.

Ve druhé části prohlídky se divák ocitne na tropické lávce v deštném pralese, kde může sám na sobě poznat, co obnáší pobyt v tropech, protože vlhkost vzduchu zde dosahuje až 90 procent. Akvárium zde připravilo expozici tropických rostlin jako jsou orchideje, bromelie a tillandsie. Dojem deštného pralesa umocňuje občasný tropický déšť či uměle připravovaná mlha.

Dalším lákadlem je dno sladkovodní tropické tůně s rybami z Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb. Celkem pět set kusů a několik tisíc mláďat. Nejvíce druhů ryb patří do čeledi Cichlidae. Těšit se návštěvník může například na mohutné přísavné krunýřovce, nebo v nádrži plavou až devadesát centimetrů dlouhé ryby rodu Colossoma Serrasalmidae vážící až dvacet tři kilogramů. Každý čtvrtek je také k vidění potápěč, který ryby krmí z ruky.

Od dubna má nádrž také nový přírůstek. Je jím sladkovodní zlatý rejnok, kterému pracovníci Obřího akvária říkají Agátka.

Celkový objem výstavní nádrže činí 130 tisíc litrů vody. Akvárium je pět metrů dlouhé a osm metrů široké. Výška hladiny ode dna je 4,8 metru. Pohled ze dna tůně umožňuje tunel z akrylátového skla o tloušťce 6,5 centimetru speciálně dovezený až z Japonska.

Otevírací doba, ceník akvária

Pondělí 11 – 16 hodin
platí pouze v době letních prázdnin
Úterý – Neděle 9 – 18 hodin

Vstupné
dospělí 120 korun
děti, důchodci 80 korun
děti do dvou let zdarma