K umělému přerušení těhotenství se nejčastěji odhodlají svobodné ženy. Důvod svého rozhodnutí lékaři uvést nemusí.

Zatímco v celé republice počet potratů stoupá, v Královéhradeckém kraji se jejich počet mírně snižuje. Výjimkou není ani Hradecko.

V roce 2004 bylo v Hradci Králové zaznamenáno 751 potratů, o dva roky později 756 a loni se jejich počet ještě o něco snížil, protože k 30. září roku 2007 bylo evidováno „jen“ 556 potratů. V celém kraji pak množství potratů trvale klesá.

V roce 2000 bylo uskutečněno 2408 potratů, o dva roky později 2356, v roce 2004 to bylo 2300 přerušení těhotenství a k roku 2006 se číslo snížilo na 2213. Přesné údaje za loňský rok ještě nejsou známy. Kraj se tak počtem potratů zařadil na deváté místo v republice.

Do statistiky potratů je zahrnováno umělé přerušení těhotenství (včetně miniinterrupcí), samovolné potraty a mimoděložní těhotenství. Nejčastějšími žadatelkami o umělé přerušení těhotenství jsou ženy se dvěma dětmi (33,1 %). Následují je ženy bezdětné (28,1 %) a ženy s jedním dítětem (26,1 %).
Podle druhu přerušení těhotenství tvoří více než polovinu ze všech potratů tzv. miniinterrupce, které se provádějí do 8. týdne těhotenství. Miniinterrupce tvoří zhruba 50 až 58 procent z celkového počtu všech druhů přerušení těhotenství. Poslední přesný údaj Ústavu zdravotnických informací a statistiky je z roku 2006, kdy bylo v Hradci Králové provedeno 403 miniinterrupcí.

Zdravotními důvody pro předčasné ukončení těhotenství může být řada problémů spjatých s řadou oblastí lidského organismu, například s onkologickým onemocněním. Většina potratů je však z nezdravotních důvodů, jen na základě přání ženy. Dnes už navíc ženy důvody pro ukončení těhotenství říkat nemusí.
Mírně naopak přibývá samovolných potratů. Většina gynekologů se shoduje na tom, že ideální biologické podmínky pro bezproblémový průběh těhotenství nastávají u žen o několik let dříve. Proto je možné za rostoucím trendem v počtu samovolných potratů hledat, kromě vyššího počtu těhotenství, ještě poněkud zvýšená rizika způsobená vyšším věkem těhotných žen.
Pro umělé přerušení těhotenství se nejvíce rozhodují svobodné ženy. (lh)

#nahled|https://g.denik.cz/58/8a/infografika_potraty_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/58/8a/infografika_potraty.jpg|Počty potratů v České republice začaly růst#