Počet žádostí o cestovní doklady narůstá s blížícími se dovolenými.

Většina lidí totiž nechala zařizování dokladů na poslední chvíli, takže se nyní na oddělení osobních dokladů tvoří fronty. Ale v dnešní moderní době můžete využít objednávku přes internet a pak nemusíte dlouho čekat. Přes tento systém bylo v červnu v pondělních a středečních termínech odbaveno zhruba 60 dospělých a deset dětí.

Počet žádostí o pasy aritmeticky narůstá s blížícími se dovolenými. Například letos v lednu hradecký magistrát vydal 364 pasů, v dubnu to bylo 657 a v červnu už 1292. „Lidé si nechávají výrobu cestovních dokladů na poslední chvíli, nepočítají se stanovenou třicetidenní lhůtou k výrobě cestovních dokladů se strojově čitelnou zónou,“ uvedla vedoucí oddělní osobních dokladů a evidence obyvatel Dana Maxová.

Náhradní možností pro opozdilce je „rychlovýroba“ cestovních dokladů bez strojově čitelných údajů, kde je zákonem stanovená lhůta 15 dnů. Úřednice se snaží výrobu zajistit v kratším termínu. Nevýhodou je jeho krátká platnost: pouze šest měsíců a vysoký správní poplatek. Zatímco za výdej „klasického“ pasu se strojově čitelnou zónou žadatel zaplatí 600 a dítě do 15 let 100 korun, v případě „rychlovýroby“ činí správní poplatek 1500 korun, u dětí do patnácti let 1000 korun.

Oddělení osobních dokladů může přes internetové objednávky denně rezervovat třicet a v krátkých úředních dnech 12 termínů. Frontám lze předejít jednoduchým pohledem na internetové stránky města, kde si každý žadatel může u on-line rezervace pod pojmem „fronta“ zjistit aktuální pořadí čekajících.

(pov)