Výkyvy počasí v současné době stojí za nezvykle vysokým počtem havárií vodovodního potrubí.

„Je to jako zlý sen a chápeme, že lidé z těchto poruch nejsou nadšení. Ale počasí jednoduše neporučíme. Prudké výkyvy teplot v noci a přes den s sebou nesou činnost zeminy, která se roztahuje a opět smršťuje. Potrubí mnohdy těmto nátlakům neodolá. Nicméně se snažíme, aby dopdávky vody byly obnoveny v co nejkratších možných termínech,“ řekla Deníku tisková mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.

Jen včera tak opraváři společnosti vyjížděli hned ke třem poruchám vodovodního řádu – ve Smiřicích, v královéhradecké Školské ulici a voda se také nedodávala do obcí Stračov, Dub a Klenice. „Na havárii u těchto obcí se pracovalo od pěti hodin ráno,“ doplnila Veronika Bergrová.

Jak sami vodohospodáři přiznávají, podobný rok nepamatují. Počet havárií vodovodního řadu se prudce zvýšil oproti běžnému průměru.

„Jen letos v lednu jsme se museli postarat o sedmačtyřicet poruch a nyní v únoru jsme odstraňovali šestadvacet poruch na vodovodní síti. A to ještě nejsou konečná čísla, čeká nás závěr měsíce,“ vypočítávala havárie z úvodu letošního roku mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.

Zřejmě si vodohospodáři ani v nadcházejících dnech neodpočinou. Meteorologové nepřicházejí do konce týdne s žádnou optimistickou předpovědí. Podle nich se mají noční teploty pohybovat kolem minus deseti stupňů, ranní teploty mohou dosáhnout až minus deseti stupňů a přes den se má mírně „oteplit“ na pět stupňů Celsia.