„Je to jedna z největších poutí v kraji a jezdíme sem každý rok. Děti se pobaví na horské dráze, kolotoči nebo centrifuze a my si zase odpočineme při pivu a klobáse,“ prozradil jeden z návštěvníků Pavel Krejčí. O dobré pití a jídlo nouze nebyla, stejně tak jako o stánky s oblečením, hračkami nebo také s kořením i ruční keramikou.
Bonsajisté spoutali větve kovem


Novobydžovská pouť není jen rájem vietnamských obchodníků a majitelů střelnic s upilovanou střelkou. Veselí na tři dny prostoupí celé město a doprovodné výstavy i večerní zábavy a diskotéky přilákaly další tisíce nadšenců a zvědavců.
„Výstavu řemesel pořádáme v naší škole Karla IV. už desítky let. Zakladatelem byl bývalý ředitel Josef Verfl, který už bohužel není mezi námi,“ sdělil organizátor akce a současný zastupující ředitel Ladislav Vlachý. K vidění i zakoupení byly výrobky ze dřeva, masožravé květiny, bižuterie, bonsaje nebo i minerály.

Znalci všech kamenů, ale i laici měli příležitost spatřit největší v současné době existující vltavín. „Jeho hodnotu prozrazovat raději nebudu. Jednou jsem to udělal, a pak se mě pokusili dvakrát vykrást,“ řekl s úsměvem majitel a sběratel Ladislav Bauer. Ojedinělé kousky předváděli také bonsajisté. „K vytvarování větví do správné polohy používáme dráty z mědi nebo hliníku,“ prozradil jeden z triků bonsajista Miloslav Ryba. Některé z učeben se proměnily doslova v botanickou zahradu s téměř tropickým podnebím. „Když jsem poprvé vešel dovnitř, nechtěl jsem věřit, že by se tady normálně učilo,“ podotkl Ladislav Vlachý.

Podobný nápad měla také místní umělecká škola, která uspořádala výstavu prací svých žáků, a klub chovatelů se pochlubil svými výplody.