Pověry se bortí, svateb přibývá
Konec pověrám, svatby se vracejí ve velkém stylu, a to dokonce i v květnu. Vyměnit si prstýnky a říci si ano se možná stalo módním trendem, nebo sociální jistotou, ale snad je to ve všech případech opravdu z lásky. Proč počet svateb narůstá, si nedokážou vysvětlit ani matrikářky na Jičínsku .
„Polovina svateb jsou mladí svobodní, druhá většinou páry, kdy si v některých případech nechá otec nejdříve zjistit otcovství, a pak jde k oltáři,“ dívá se na statistické údaje matrikářka Ilona Brendlová z Jičína.
Psycholog Jan Lašek má ale jasno. „Něco se vrací k normálu, a když spolu partneři žijí, chtějí říkat můj muž a moje žena. Chtějí to mít zkrátka na papíře.“
I v Jičíně počet sňatků roste. Vloni jich bylo o třicet více než v roce 2017. V Jičíně se uskutečnilo 130 obřadů, 63 pak pod širým nebem jako v Prachovských skalách, na Bradech, ale třeba i na vrcholu Zebína. „To jsem si musela obout kecky,“ vzpomíná na výstup matrikářka.
Nejčastějšími „svatebními“ dny jsou pátky a soboty, nejžádanějšími měsíci červen a září. Svatby jsou menší, větší, často také jen nevěsta se ženichem a svědkové. Do Jičína často přijíždějí na svatební obřad Pražáci a lidé z Liberecka. Líbí se jim zdejší krajina.
Zadané jsou nejen nevěsty
Že svateb přibývá, o tom svědčí nejen přeplněné termíny na matrikách, rok předem jsou zabukované i oblíbené restaurace a společenská zařízení. O půjčovně šatů nemluvě.
Vyhneme se tomu, že svatba dnes není vůbec levnou záležitostí, zamluvit si fotografa znamená ulehčit své peněžence i o deset tisíc korun. Také zapůjčení svatebních šatů představuje téměř jistě čtyřciferné číslo, a můžete mluvit o štěstí, když se vám je podaří sehnat.
V jednom z jičínských salonů už mají některé modely zamluvené až do příštího jara. „Většina termínů pro svatby je zadaná až do září,“ potvrzuje Marcela Fajferová z novopackého úřadu, kde stoupl počet svateb ročně minimálně o dvacet.
Oblíbené lokality
Na Novopacku patří mezi oblíbené lokality hrad Pecka, Krkonošská vyhlídka, Ježkův statek, drážní mlýn, lesopark Střelnice i Jírovy sady. A oddávali se zde i v zatopeném lomu Rumchalpa, kdy se ženich s nevěstou ke slibu vynořili ve skafandru. Zažili zde také svatbu v balónu.
„Rok od roku počet svateb narůstá, dříve jich bylo dvacet, nyní se dostáváme na čtyřicet. V květnu oddáváme každý víkend,“ říká matrikářka Simona Černá z Lázní Bělohradu.
Tady mají k dispozici novou svatební síň ve Fričově muzeu, ale nejčastěji se oddavky odehrávají venku, a to na Byšičkách, v Bažantnici, v Javorském Mlýně, který bývá rok dopředu zamluven. Zpečetit své osudy se vloni rozhodl jeden pár i na hladině rybníku Pardoubek . „Letos tu bude svatba znovu, ženich ale předtím absolvuje seskok padákem,“ upozorňuje nás Simona Černá na netradiční obřad.
Vracíme se nejen k civilním sňatkům, ale neopadá zájem o církevní. I ty se mohou odehrávat mimo kostel.
V případě občanského i církevního sňatku je třeba doložit při obřadu osobní údaje svědků.
Správní poplatek tisíc korun pak zaplatí snoubenci, pokud je svatba mimo úředně určenou místnost nebo mimo stanovenou dobu.