Z neobvyklého stavebního materiálu vzniká protipovodňová hráz v Nepasicích u Třebechovic pod Orebem. Na stavbu ochranného valu se převážně používá popílek z nedaleké opatovické elektrárny.

„Skutečně materiál, ze kterého se hráz staví, je převážně popílek z nedaleké elektrárny Opatovice, který vykazuje patřičné vlastnosti a má i certifikát z hlediska ochrany životního prostředí,“ vysvětlil Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem, pod něž Nepasice spadají.

Poznamenal, že s nápadem nepřišlo město, ale projektant, který chystal dokumentaci ke stavbě.

„Hledalo se vhodné řešení a popílek má dobré fyzikální vlastnosti. Pravděpodobně to byl jeden z důvodů, proč byl vybrán,“ řekl Jiří Němec.
Výstavba hráze, jejímž investorem je Povodí Labe, přijde na tři miliony korun.

„Loni jsme na stavbu metr až jeden a půl metrů vysoké a zhruba 400 metrů dlouhé hráze získali od ministerstva zemědělství tří milionovou dotaci. Jejím příjemcem byl investor Povodí Labe,“ upřesnil starosta.

První práce začaly už v únoru a skončit by se mělo do konce června letošního roku. Zbývá tak posledních pár dní stavebního shonu.

„Bohužel se nepodaří stanovený termín dodržet. Už nyní je stavba v mírném skluzu. Došlo k němu právě z důvodů přerušení dodávek stavebního materiálu, tedy popílku,“ dodal Němec. V těchto dnech by však měly být dodávky obnoveny a zdržení by nemělo přesáhnout několik týdnů.

Povodí Labe dokončené dílo následně převede do majetku města. Hráz výrazně zvýší ochranu Nepasic před velkou vodou z Orlice, která ohrožuje desítku domů postavených v blízkosti řeky.