Zatímco většina smrtelníků toužebně očekává, kdy z oblohy začnou padat první kapky vody, Povodí Labe se této situace spíše obává. Už nyní na některých místech teplota vodních toků dosahuje až 23 stupňů Celsia, prudké srážky by jí mohly ještě zvýšit.

„V podstatě se dá jednoduše říci, že čím větší teplota vody, tím méně je v ní kyslíku," vysvětluje jednoduché pravidlo ředitel hradeckého závodu Povodí Labe Bohumil Pleskač. A neokysličená voda přináší největší hrozbu živočichům v ní žijícím.

Dešťové přívaly, která by nyní do řek stekly z rozpálené půdy a asfaltových silnic, by vytvořily z toků doslova smrtící koktejl. Teplota by se totiž zvedla natolik, že by ryby neměly šanci přežít. Jeden příklad za všechny z minulého týdne: Nedaleko České Třebové stačil  jeden takový prudký letní liják, a rybáři z vody vytahovali 300 kilo mrtvých pstruhů, okounů i raků.

„Takové situaci se bohužel nedá nijak zabránit," krčí rameny Bohumil Pleskač a dodává, že vrásky na čele vodohospodářům dělá i současné sucho: „Rozhodně se nejedná o běžnou situaci a předpověď není příznivá ani na další dny."

Řada obcí v kraji už proto vydala opatření, jak s vodou šetřit. Například pro celé území Hradecka od pátka platí až do odvolání zákaz odběru povrchových vod a vod ze studní a vrtů. „Dle informací Českého hydrometeorologického ústavu bude v důsledku vysokých teplot a téměř bezesrážkového období dále klesat vlhkost půdy a budou zesilovat problémy související s narůstajícím suchem. Z tohoto důvodu nelze očekávat rychlé obnovení stavu," píše se ve vyhlášce magistrátu.