Vydatný déšť opět zvedá hladiny řek. Od úterních 22 hodin až do odvolání platí v Královéhradeckém kraji výstraha před povodněmi.

Voda opět zaplavila některé louky a cyklostezky, a to i na Hradecku. Pod vodou se znovu ocitly části cyklostezky mezi Rusekem a Pileticemi. Vodu během středy hasiči monitorovali či čerpali na několika místech kraje, jako ve Štěpánovsku na Rychnovsku, dále v Trutnově, Rudníku, ve Velké Úpě, na Náchodsku v Kramolně. V Petrovičkách na Rychnovsku při záchraně zvířete z vody nakonec jednotka nezasahovala. Ve Starých Nechanicích na Hradecku hasiči už ráno odčerpávali vodní lagunu, která se tu vytvořila na silnici.

Meteorologové ve středu rozšířili výstrahu na druhý stupeň povodňové aktivity. Ta aktuálně platí pro Trutnov, Náchod, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Nové Město nad Metují, Hradec Králové a okolí těchto měst. Při druhém stupni - povodňové pohotovosti se voda v řekách může vylévat z břehů do okolní krajiny.

Takto se rozlila před několika dny Orlice do krajiny Rychnovska až po Hradec Králové:

Zdroj: Deník/Jana KOtalová

O vánočních svátcích byl v Královéhradeckém kraji vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity:

Ze zásahů hasičů HZS Královéhradeckého kraje.
Velká voda: Ve východních Čechách platí třetí povodňový stupeň na devíti místech

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává v těchto lokalitách možnost zvýšeného odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě a možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu.

Výstraha.Zdroj: ČHMÚ

Na zbylém území kraje platí od úterní noci výstraha na povodňovou bdělost. Jde o první a tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Hladiny řek budou stoupat, ale voda z břehů by se vylívat neměla. Možný je zvýšený odtok vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě.

Ve středu ráno museli hasiči v Hradci Králové zlikvidovat túji, která spadla na osobní auto v ulici Pod Zámečkem.
Čerpání vody a spadlé stromy. Deštivé počasí přidělává hasičům v kraji práci

„Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu (na www.chmi.cz nebo v médiích). Vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku,“ uvádí ČHMÚ na svém webu.

Podle informací na webu Povodí Labe platil ve středu druhý stupeň v Jičíně na Cidlině. Voda tady postupně klesla, ale druhý stupeň byl zhruba od 15. hodiny na Cidlině v Novém Bydžově a kolem 17. hodiny už zaznamenala druhý stupeň i Orlice v Týništi nad Orlicí. Na některých dalších tocích kraje jde zatím o první stupeň.

Ve středu 3. ledna a ve čtvrtek 4. ledna meteorologové očekávají i nadále vydatné srážky v Krkonoších a v Orlických horách s celkovými úhrny do čtvrtečního večera místy 40 až 60 milimetrů. Srážky budou ve čtvrtek večer od jihozápadu ustávat, jak ČHMÚ uvádí na svém facebooku. 

Podívejte se: V Hradci Králové voda stoupala už před Štědrým dnem

Zdroj: Ďoubal Stanislav