O ochraně města před velkou vodou budeme diskutovat v úterý 27. května na třebechovickém Masarykově náměstí od 15.30 hodin při Dnu s Deníkem. Navážeme na loňský Den s Deníkem, který se stejnému tématu věnoval už vloni. Před deseti lety ve městě voda napáchala velké škody…

„Výstavba hráze, jejímž investorem je Povodí Labe, začala v únoru a skončit má do 30. června letošního roku. Náklady činí 3,3 milionu korun,“ sdělil nám třebechovický starosta Jiří Němec. Povodí Labe, které na tento účel dostalo od ministerstva zemědělství dotaci, dokončené dílo následně převede do majetku města. Hráz výrazně zvýší ochranu Nepasic před velkou vodou z Orlice.

Strašákem pro centrum Třebechovic a Polánky není Orlice, ale zdánlivě neškodná říčka Dědina, která před deseti lety zalila část města. Kvůli ochraně Třebechovic a dalších sídel podél toku Dědiny má u Mělčan nedaleko Dobrušky vzniknout vodní dílo, ovšem o jeho podobě zatím není rozhodnuto. Ve hře jsou dvě varianty. První počítá s výstavbou vodní nádrže, druhá možnost zahrnuje zřízení suchého poldru. „Třebechovice preferují takové řešení, které ochrání město maximálním způsobem,“ uvedl starosta Němec. Vysvětlil, že z toho důvodu jsou pro vodní nádrž. Ta by dokázala vodu nejen zadržet, ale v případě sucha naopak zvýšit průtok vody v řece pod přehradou.

Příznivcem vodního díla není Martin Hanousek z Českého svazu ochánců přírody Jaro Jaroměř. Tvrdí, že základním prvkem protipovodňové ochrany musí být správné územní plánování. „Vodní nádrž je špatné řešení i v tom, že vyloučí menší záplavy a díky tomu se ještě více zástavba rozšíří do míst, kde si to nyní lidé nedovolí. Vlastně se tak v průběhu doby ničí protipovodňový efekt nádrže,“ sdělil nám. (čer)