Vytrvalé deště a obleva v minulých dnech mají na svědomí zvednuté hladiny řek i na Hradecku.

V neděli ráno museli královéhradečtí hasiči zachránit koně, které velká voda uvěznila na louce v obci Blešno na Hradecku. Hladina řeky Orlice tam přes noc stoupla a vylila se z břehů. „Na místě zasahovali profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a dobrovolní hasiči z Malšovy Lhoty a Plačic. Dva hasiči a majitel koní na člunu postupně vyvedli z vody šest klisen a dva hřebce,“ uvedla Martina Žahourková, mluvčí hasičů.

Na Hradecku byly v neděli kvůli velké vodě uzavřeny silnice u Opatovic a Vysoké nad Labem, u Krňovic a z Mlékosrb do Zachrašťan a Lukové. „Uzavírky potrvají určitě až do pondělního rána,“ uvedl operační pracovník hradecké policie.

Druhý stupeň povodňové aktivity včera trval na řece Cidlina u Nového Bydžova, kde byl včera průtok necelých 54 metrů krychlových za sekundu. Stejný stupeň hlásilo Povodí i na Labi v Němčicích a Orlici u Týniště nad Orlicí. „Hladiny řek už by se na Hradecku zvedat neměly, nahoře už je vše na poklesu,“ řekl Jiří Petr, vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

Dopravní situace na Hradecku v pondělí:

Silnice I. třídy jsou holé vlhké, sjízdné se zvýšenou opatrností; Silnice II. a III. třídy jsou holé vlhké, sjízdné se zvýšenou opatrností; Uzavřené zaplavené silnice jsou II/298 Třebechovice-Krňovice, III/29813 Vysoká-Opatovice, III/32737 Mlékosrby-Luková, III/32738 Mlékosrby-Zachrašťany.

Dopravní situace na Hradecku v neděli:

Uzavřeny jsou silnice: - III/29813 Opatovice-Vysoká n/L. z důvodu zaplavení vodou - II/298 I/11 - Krňovice z důvodu zaplavení vodou - III/32738 Mlékosrby - Zachrašťany z důvodu zaplavení vodou - III/32737 Mlékosrby - Luková z důvodu zaplavení vodou.