Bleskovou sbírku uspořádala obec v úterý, kdy se hasičská zbrojnice dočasně proměnila ve sklad.

„Přišli mladí, staří, rodiče s dětmi nebo podnikatelé. Každý, kdo chtěl, něco přinesl,“ uvedli organizátoři sbírky. Jedna z důchodkyň neváhala a přispěla hned tisícikorunou. Osatní lidé nosili hadry, čisticí prostředky, ale i ovoce či sladkosti pro děti.

Nakonec se podařilo za jediný den získat 12 tisíc korun. Veškerá pomoc byla předána přímo lidem v Raspenavě.

Za peníze se nakoupila část potřebných věcí. Zbylá suma poputuje přímo do rukou postiženýchobyvatel nebo na účet obce.

JAK TO VIDÍ Silvie Špryňarová:

Místo pohody bláto za ušima

Být mi tak kolem dvaceti, rozhodně popadnu „bágl“ a vyrazím někam s kamarády na čundr nebo kamkoliv jinam, jen pryč od běžného života studenta. Ale abych se v době prázdnin, toho kýženého volna, vydala pěkně s krumpáčem a lopatou makat do oblastí postižených povodněmi, by mě nenapadlo. Snad ani ne proto, že bych byla sobec a lenoch.

Ale spíše proto, že v té době sladkých dvaceti mě tyto problémy připadaly tak nějak vzdálené. A tak teď vyloženě žasnu nad odhodláním partičky pěti devatenáctiletých hochů z Lochenic, kteří už týden pomáhají lidem v Raspenavě.

Být jejich matkou, tak jsem na ně pořádně pyšná. Ono sedět u televize s kafíčkem v ruce a živě diskutovat o tom, jací jsou ti lidé chudáci, není zas až tak náročné. Naštěstí humanitární organizace už vědí co a jak, a tak já se řadím mezi ty, kteří alespoň poslali dárcovskou SMS. Ale před vámi, hoši z Lochenic, já rozhodně smekám!