Přes den lehce nad nulou nebo kolem, v noci asi minus pět stupňů. A naprosto miminální srážky. I když kvůli inverzi skoro žádné slunce.

Předpověď počasí na další týden vodohospodáře nadchla. Povodně z tajícího sněhu nehrozí, sníh bude odtávat pomalu. Maximálně pět centimetrů za den, část se bude také odpařovat. Jediným rizikem jsou zatím lámající se kry, které by mohly přehradit například Orlici u Zámělu nebo Novohradku v Luži.
„Při pohledu z okna si opravdu nemůžu nic lepšího přát,“ mnul si včera ruce mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Už 14 dní Povodí Labe upouští přehrady, které by zadržely případnou povodňovou vlnu. Ale jen pomalu. Ve většině nádrží zbývá stále ještě velká rezerva k vypuštění. „Všechno se musí dělat s citem. Kdybychom je vypustili rychle, jen bychom tím rozlámali led a kry by nám přehrady ucpaly. Zvláště u malých přehrad, jako je Les Království nebo Labská, navíc při akutní situaci není problém zbytek objemu vypustit během půldruhého dne,“ řekl Jirásek.

Rozložení sněhových zásob v závislosti na nadmořské výšce.

Právě na území východních Čech leží největší zásoby sněhu v republice; po středečním sněžení přes 650 milionů kubíků sněhu. Kdyby naráz roztál, leželo by všude 7 centimetrů vody. Toto číslo je odvozeno z tzv. vodní hodnoty sněhu (SVH). Celorepublikový průměr je asi 6 centimetrů.

„Oproti minulému týdnu došlo k třetinovému nárůstu celkového množství vody ve sněhové pokrývce, a to kvůli převažujícímu sněžení v horských oblastech. Vytvořil se tak typický nárůst SVH s nadmořskou výškou. Přesto hodnoty v nižších polohách zůstávají vůči normálu relativně vysoké, zatímco na horách jsou spíše normální, nebo podnormální,“ píše se ve zprávě meteorologů.

Jinými slovy: Problémem je pouze množství sněhu v nížinách. A ten teď odtává. „Máme ale začátek února. Kdyby byl březen, byl bych z toho nervóznější,“ dodal Jirásek.

Meteorologové jsou také optimističtí. „Hladiny většiny sledovaných vodních toků jsou setrvalé. Průtoky většinou nedosahují ani hodnot dlouhodobého únorového průtoku,“ řekla Stanislava Kliegrová z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Optimistický je i výhled počasí. „Až do poloviny února neočekáváme žádné extrémy, počasí bude mít současný, typicky únorový ráz. Dál ovšem nevidím, měsíčním předpovědím nevěřím,“ dodal její kolega Dušan Čičman.

Množství sněhových zásob v jednotlivých krajích ČR.