Ve čtvrtek a hlavně v pátek by mohlo v bouřkách ojediněle spadnout až 50 milimetrů srážek.

„Lidé uklízí, uklízí a zase uklízí. Je tu hotová spoušť, dům ale naštěstí nikomu na hlavu nespadl.

Některé jsou podmáčené, uvidíme, co s jejich statikou udělá vysychání základů. Opravit také budeme muset některé poničené komunikace,“ řekl starosta Svídnice Tomáš Melč.

Chrudimsko je podle České pojišťovny (ČP) čtvrtým nejpostiženějším regionem, hůře povodně odneslo jen Liberecko, Českolipsko a Děčínsko.

„Doposud v Chrudimsku máme nahlášeno 157 škod za 15 milionů korun, ale postupně přicházejí další pojistné události. Nejvíc se jich týká zaplavených sklepů, poničených aut či úrody obilí, naštěstí nejde o nic dramatického,“ řekla mluvčí ČP Dagmar Koutská. Ve Slatiňanech vznikla na jednom z rodinných domů škoda za půl milionu. Statisícové škody hlásí také Trutnovsko.

Co dělat při povodních.
Dalších deset sběrných míst materiální pomoci zřídil v kraji Český červený kříž. Nově lze potřebné věci přinášet také v Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Žacléři, Velkém Poříčí, Ostřetíně, Chvojenci, Kostelci nad Orlicí, Rokytnici v Orlických horách, Častolovicích nebo Lipovce. (red)

Dobrovolní hasiči pomáhají Liberecku

Hradec Králové – Víkendovou povodní postiženému Liberecku pomáhají také dobrovolní hasiči z Hradce Králové. V obci Višňová od středy pracují na odstraňování škod dobrovolníci z Malšovy Lhoty a ze Svinar. S sebou přivezli také potřebnou techniku a tři hasičské vozy.

„Hned ráno jsme se přesunuli do části obce, která se jmenuje Víska, a ihned jsme začali s odklízením naplaveného nepořádku a likvidací zničených věcí ze zaplavených domů. Budeme pracovat, dokud nám budou stačit síly. Potom by nás mohli přijet vystřídat další dobrovolní hasiči z Hradce,“ řekl velitel královéhradeckých jednotek SDH Jiří Kubec, jenž na místo vyrazil s dobrovolníky.

Víska je obec se zhruba sto padesáti obyvateli na Frýdlantsku. Při povodni na začátku týdne byla jednou z nejpostiženějších obcí na Liberecku. Voda ničila domy, strhla most a až do úterka tak byla Víska zcela odříznuta od okolí.

„S nabídkou pomoci přišli sami dobrovolní hasiči. Většina z těch, kteří z Hradce odjeli na Liberecko pomáhat, to dělá ve svém vlastním volnu. Obrovsky si toho vážím. Přiložit ruku k dílu je nejúčinnější forma pomoci. Dobrovolní hasiči z Hradce mají srdce na pravém místě a městu se určitě vyplatí je stále podporovat,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová. (red)