Zatopené sklepy pomáhali hasiči odčerpávat například v Nepolisech. Podle starosty obce Jiřího Šustra však v tomto případě nebyla s největší pravděpodobností na vině povodeň.

„Předpokládáme, že šlo o technickou závadu na kanalizaci nebo jednotlivých přípojkách. Vytopené totiž byly jen dva sklepy, u sousedních domů bylo přitom vše v pořádku,“ vysvětluje Jiří Šustr, který problém už řeší a kanalizaci chce nechat prozkoumat odborníky kamerovým systémem.

Velká voda tentokrát nespláchla ani oblast Chlumecka a Novobydžovska. „U nás sice také byly přívalové deště, ale byl jsem příjemně překvapen, že tentokrát obě naše řeky, tedy Cidlina i Bystřice, zůstaly ve svých korytech,“ říká starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Přestože se města povodeň nedotkla, Chlumec při pomoci postiženým oblastem stranou nezůstane. Starosta chce oslovit občany výzvou v Chlumeckých listech.

„Lidem, kteří chtějí být solidární, doporučuji obrátit se na renomované organizace, například Červený kříž či Adru, které mají s organizováním takových akcí největší zkušenosti a jsou spolehlivé. S nimi si můžete být jistí, že se vaše peníze dostanou tam, kam mají,“ dodává Uchytil.

Také město Nový Bydžov je připraveno podpořit dobrovolné sbírky. Samo se však do pomoci nijak aktivně zapojovat nebude. „V tuto chvíli sedím nad půlročním rozpočtem města a mohu říct jen to, že finanční pomoc teď od nás rozhodně nepřipadá v úvahu,“ vysvětluje starosta města Pavel Louda.
Aktivní pomoc už tradičně zajišťují především humanitární organizace. Oblastní spolek Českého červeného kříže Hradec Králové už na postižené Liberecko vypravil dva vozy s pitnou vodou, dezinfekčními prostředky a pracovním nářadím.

„Zásilka humanitární pomoci do Liberce dorazila v neděli večer. Přímo na místě pak hradečtí záchranáři nakoupili trvanlivé potraviny, pitnou vodu a hygienické potřeby,“ popisuje první vlnu pomoci předseda hradeckého Červeného kříže Lukáš Pochylý.

Další humanitární zásilky poputují na Děčínsko a Liberecko v následujících dnech.

KLÁRA NĚMEČKOVÁ

Jak pomáhali hradečtí hasiči u povodní na Liberecku, čtěte zde.
Zde si prohlédněte foto ze záplav ve východních Čechách.
Více o záplavách na Chrudimsku čtěte zde.


Královéhradecký kraj poslal milion do zničeného Libereckého kraje, Pardubický kraj zatím sčítá škody na vlastním území

Východní Čechy – Obyvatelé povodní postižených obcí na Chrudimsku sčítají a likvidují škody, zároveň se ale Východočeši snaží pomoci obětem apokalypsy, která zůstala na ještě zničenějším Liberecku.

„Rada Pardubického kraje se bude situací na Chrudimsku zabývat příští týden a je téměř jisté, že se k případné finanční pomoci místním samosprávám postaví tak, jako v minulosti,“ slíbil náměstek hejtmana Roman Línek. Zároveň pochválil záchranáře i dobrovolníky za skvělou práci.

„Po severních Čechách a Liberecku jsou druhým – co do počtu očekávaných pojistných událostí – nejvíce postiženým regionem východní Čechy. Celkem je odtud nahlášeno 100 pojistných událostí, více než tři čtvrtiny jsou z Chrudimska,“ potvrdila mluvčí České pojišťovny (ČP) Dagmar Koutská. Celorepublikově ČP zatím eviduje 1500 pojistných událostí.

U pojišťovny Kooperativa je Chrudimsko dokonce hned třetím nejpostiženějším okresem v Česku s 50 pojistnými událostmi za 15 milionů korun. A další přibývají.

Pojišťovny radí klientům: dokumentujte vzniklé škody, zvlášť pokud odstraňujete následky před prohlídkou mobilními techniky. Lidé by si měli pořídit seznam poškozených a pohřešovaných věcí a evidovat náklady, které na likvidaci škod již vynaložili.

Zatímco o pomoci severním Čechám a Liberecku bude Pardubický kraj teprve jednat, vedení Královéhradeckého kraje tam již poslalo jeden milion korun. Finanční podpora má jít přímo do konkrétních obcí, které byly povodněmi postiženy nejvíce.

„Kraj také nakoupil za 100 tisíc korun balenou pitnou vodu a čisticí prostředky. Ty okamžitě poslal na Liberecko, které o ně žádá,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

KAMIL DUBSKÝ

ANKETA: Chystáte se pomoci lidem v oblastech zasažených povodní?

Libuše Neufusová, důchodce,
70 let, Roudnička
Přemýšlela jsem o tom, že bych pomohla finančně. Asi pošlu dárcovskou SMS.

Zdeňka Krejsová, České dráhy,
56 let, Letohrad
Určitě pomůžeme, máme připravené dary, např. prádlo nebo čistící prostředky.

Zdeňek Koudela, majitel antikvariátu,
48 let, Holice
Zatím jsem o pomoci nějak nepřemýšlel, ale asi bych pomohl finančně. Už jsem při povodních pomáhal v minulosti.

Pavel Bártík, technik,
47 let, Hradec Králové
Samozřejmě, už jsem poslal dárcovskou SMS.

Jiří Nešpol, obchodní referent,
44 let, Hradec Králové
Uvažoval jsem o tom, že bych pomohl posláním dárcovské SMS.

ELIŠKA VRBOVÁ

Milí čtenáři, chystáte se vy nějak pomoci lidem při povodních? Jak?
Napište nám v diskusi pod článkem.

Jak pomoci postiženým záplavami

V zatopených oblastech jsou v těchto dnech nejvíce zapotřebí dezinfekční, úklidové, mycí a čisticí prostředky, hygienické potřeby, gumové rukavice, holínky, kbelíky, hadry, igelitové pytle na odpady, košťata, prášky na praní, lopaty, krumpáče, balená voda a potraviny. Věci je možné nosit do bývalého Ústavu hluchoněmých na Pospíšilově třídě v Hradci Králové. Přispět lze například i finančně na Fond humanity ČČK, č. ú. 5056505/ 5500 či dárcovskou textovou zprávou ve tvaru DMS CCK zaslanou na číslo 87777.


FOTOGALERIE: Děti si zachránily holé krky

Šiškovice – Na to ráno děti ze skautského tábora v Šiškovicích u Chrudimě nezapomenou. Trvalo to jen několik minut. Řítící se masa vody jako uragán zaplavila do výšky jednoho metru skautský tábor, trhala stany a unášela dál po proudu.

„Z malého potoka, který občas v létě vysychá, se stala několik metrů široká a stejně tak hluboká řeka. Největší nápor však představovala vlna, která se pravděpodobně vyvalila z protržené hráze, kterou v rozvodněném potoce vytvořily kmeny popadaných stromů a klády,“ líčí sobotní horor vedoucí tábora Vladimíra Lojdová.

Prekérní situace nastala, když s polonahými dětmi, jak vysokočily z již plovoucích stanů, utekla na nedaleký kopec. Není tam totiž signál pro mobilní telefon a musely tedy počkat, až voda opadne a budou se moci vrátit do táborové chaty, aby zavolaly záchranáře.

Hasiči se k nim nemohli kvůli povodni ani dostat. Udělali lanový most a na zádech přenesli tři nejmenší děti. Ostatních asi 50 táborníků se vrátilo do chaty, navzájem si popůjčovali zbylé oblečení, které neuplavalo. A přes kopec došli k hasičským autům, která je dopravila do slatiňanské školy, jež skautům poskytla suchý azyl.

„Chci poděkovat hasičům, ať profesionálním, tak dobrovolným, kteří nám rychle pomohli. Stejně tak i Červenému kříži, který nám hned po evakuaci do slatiňanské školy poskytl oblečení pro děti,“ vzkazuje Lojdová. Ve škole, kam táborníky dovezli hasiči, přespali do neděle, než si je rodiče odvezli předčasně domů.

Dospělí členové skautského oddílu se ale ještě v sobotu večer do rozmetaného tábora vrátili pro vyplavené věci. Odvezli celý náklaďák, pátrací akce však pokračuje doposud. Některé stany a věci proud nejspíš odnesl několik kilometrů dál až ke Svídnici.

„Tábořiště je uklizené, voda byla pryč už v sobotu v poledne. Prošla ale oběma chatami, řadu stanů to odneslo. Zničené jsou matrace, potrhaný je velký vojenský stan. Po louce putovaly dokonce i těžké stany s podsadou,“ řekl vedoucí skautského oddílu Daniel Vychodil. Škodu na majetku malých táborníků odhaduje na 50 tisíc, na vybavení tábora možná až na 150 tisíc, pokud se bude muset dělat nová podlaha.

Evaukován musel být v sobotu ráno kvůli povodni také dětský tábor v nedaleké Rabštejnské Lhotě.

Voda podemlela a uzavřela dvě silnice, další museli rozbagrovat hasiči, aby uvolnili cestu rozvodněnému potoku, jenž ohrožoval Slatiňany. Tam lidé odčerpávali vodu ze sklepů i z přízemí rodinných domů ještě v pondělí. První povodňová vlna sem přišla z polí, druhá z ucpané kanalizace. Zkázu pak dokonala spodní voda.

Obě zničené silnice cestáři provizorně zprůjezdní do deseti až 12 dnů. Zatím řidiči musejí jezdit po objízdných trasách. Dát silnice do původního stavu se podaří možná do půl roku.

KAMIL DUBSKÝ