Plameny, které šlehaly do několikametrové výše, zachvátily střechu objektu, který však již dlouho dobu zeje prázdnotou. Teď se ale velkou rychlostí změnil v hořící peklo. Nad Sukovou třídou se vznášel hustý oblak kouře.

Na místo se okamžitě začali sjíždět profesionální i dobrovolní hasiči z Pardubic, Lázní Bohdanče, Čeperky, i ze Semtína. Zásahu se účastnilo kolem desítky hasičských vozidel, dvě vysokozdvižné plošiny a na padesát hasičů. „Bylo zapotřebí více aut, protože v daném místě je nedostatečný tlak vody,“ informoval na místě Deník vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Jaromír Chaloupka.

Hasiči s požárem, který úplně zničil celou střechu budovy, bojovali více než tři hodiny. Ještě kolem páté hodiny ráno bylo při dohašovacích pracech na střeše možné zahlédnout hořící trámy. „Byl to snad největší požár za deset let, který ve městě pamatuji. Zatím mohu říci, že ohnisko požáru se nacházelo s největší pravděpodobností někde pod střechou. Co přesně bylo příčinou však zatím můžeme jen odhadovat,“ řekl Chaloupka.

Jednou z možných příčin požáru by ale mohla být i neopatrná manipulace s ohněm uvnitř samotné budovy. „Je to určitě jedna z vyšetřovacích verzí, i když objekt hlídala bezpečnostní agentura, byla tu v minulosti zaznamenána přítomnost bezdomovců. Verzi, že oheň způsobili oni, proto nelze vyloučit. Až to bude možné, přijde na místo policejní vyšetřovatel, který provede potřebná šetření,“ potvrdil Chaloupka.

Možnost, že by požár byl způsoben úmyslně či z nedbalosti naznačil i jeden z přítomných policistů. „V přízemí budovy byly haly, tam na bezdomovce bylo moc zima, profukovalo to. Nahoře pod střechou ale byly menší místnosti,“ řekl policista. Ke škodám na okolních domech nedošlo, o to víc však utrpěla samotná budova.

„Náš předběžný odhad škody je zatím jen dva miliony korun. To ovšem počítám pouze samotnou zničenou střechu. Je nutné brát v potaz, že celá budova je po zásahu silně promáčená, bylo poškozeno vnitřní vybavení a další škody na samotném objektu tak rázem mohou tuto částku několikanásobně navýšit. Mohlo by se dokonce stát, že zdi nasáklé vodou začnou vlivem mrazu praskat a bude celý objekt potřeba strhnout,“ podotkl Chaloupka.

Policie v místě požáru, který notně vyděsil obyvatele blízkých panelových domů, Sukovu třídu uzavřela. Později povolila alespoň částečný provoz. Silnice však kvůli rozlité vodě začala namrzat a bylo nutné povolat sypače Služeb města Pardubic, jinak hrozilo, že se z jedné hlavní silnic města stane kluziště. Hasiči zůstali na místě až do rána. „Dohořívají tu trámy. Několikrát to prolijete vodou, pěnou a pak zafouká vítr a začne to hořet znovu,“ vysvětlil Chaloupka.

Podle posledních informací z místa nedošlo při zásahu k žádnému zranění, ani ohrožení zdraví obyvatel. Hasiče ochránily dýchací přístroje a obyvatele okolních domů fakt, že hustý dým se nevracel k zemi ale stoupal rychle vzhůru.