Bezprostředně po zprovoznění úseků D11 kolem Hradce do Jaroměře slibovalo ŘSD, že stavba stěn začne v roce 2022. „Už připravujeme zadávací řízení. Všechno, co je potřeba ochránit, na čem jsme se dohodli se zástupci obcí i Hradce Králové, tak bude z naší strany splněno, aby dálnice okolí obtěžovala co nejméně,“ sliboval lidem pár minut po otevření dálnice před rokem a půl šéf ŘSD Radek Mátl.

Jenže nakonec si místní počkali na zahájení stavby právě 18 měsíců. „Hučení slyšíme stále. Když fouká vítr od západu, tak je to slyšet hodně. Ještě horší než hluk je ale pro mě světelný smog od aut jedoucích po dálnici. Některé náklaďáky svítí jak cirkusové stany,“ říká pan Karel.

S manželkou žije na okraji hradecké místní části Svobodné Dvory už 36 let. Od dálnice dělí jejich rodinný dům 500 metrů pole. „Určitě jsme rádi, ale mělo to stát už, když dálnici otevřeli,“ připomíná paní Blanka.

Rekonstrukce okružní křižovatky u ČKD a přilehlého přejezdu potrvá od pondělí 19. června do 15. září.
Dopravu zkomplikuje oprava kruhového objezdu u ČKD v Hradci Králové

Na hluk si lidé stěžovali už po otevření dvou nových úseků o délce 22 kilometrů kolem Hradce až do Jaroměře. Na nich tehdy stát postavil celkem 8 kilometrů zábran proti šíření hluku. Jenže na řadě míst chyběly. „Jejich výstavba tak byla dlouhodobě jednou z našich priorit. Jakmile budou na místě, uleví se především občanům bydlícím v zástavbě kolem Spojovací a Klacovské ulice, místní základní škole, Kozlovce i Chaloupkám na druhé straně,“ uvedl letos v květnu předseda komise místní samosprávy Svobodné Dvory Tomáš Merta.

Přitom chybějící protihlukové stěny před pěti lety přípravu stavby autostrády málem zhatily. Hradecký magistrát se v létě 2018 proti stavbě úseků odvolal. Stát pak opatření proti hluku městu slíbil výměnou za to, že Hradec odvolání stáhne. Vedení města teď stavbu vítá. „Myslím si, že je to, byť poněkud opožděné, ale přece jenom naplnění slibu ze strany ŘSD. Jsem velmi ráda, že se nakonec vyšlo vstříc požadavkům města a Komise místní samosprávy, především tedy té ve Svobodných Dvorech. Je potřeba, aby lidé měli zachovaný komfort života a hluk je trápil co nejméně,“ komentovala začátek stavby hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Nových 22 kilometrů dálnice D11 kolem Hradce Králové až k Jaroměři se otevřelo 17. prosince 2021. Protihlukové stěny u Svobodných Dvorů ale dodnes chybí.
ŘSD vybralo firmu na stavbu protihlukových stěn podél dálnice u Svobodných Dvorů

Práce se na konci června rozběhly naplno. „Stavíme tak, jak umožní příprava. Myslím si, že pokud jsme měli nějaké drobné zpoždění, tak se omlouváme všem v okolí, ale v každém případě je důležité, aby ten hluk tady byl v následujících desetiletích eliminován,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl s tím, že stát teď plný slib, který Hradeckým dal před pěti lety.

„Prováděli jsme měření, kontrolu dopravního zatížení. Jak jsme se slíbili v memorandu, nechali jsme si zpracovat expertní protihlukovou studii, která je s výhledem do roku 2050. A ta nám jednoznačně potvrdila správnost umístění protihlukových stěn tady na tom úseku,“ dodává Jan Rýdl.

Stěny tak ochrání lidi před hlukem z D11 mezi 92. a 96 kilometrem nejen ve Svobodných Dvorech, ale také v Plotištích, Chaloupkách nebo v Bříze.

Stav polské rychlostní silnice S3 k českým hranicím k 16. červnu 2023 ukazuje, že Poláci jsou ve finiši a budou mít brzy hotovo.
Kdo postaví dálnici D11 u Trutnova za 13 miliard? ŘSD opět posouvá termín tendru

U dálnice se tak už vrtají se piloty, usazují sloupy a začíná osazování panelů mezi nimi. „Betonové stěny budou mít celkovou délku tři kilometry a budou rozdělené do čtyř úseků podle toto, jak to vyšlo z hlukové studie. Vysoké budou většinou čtyři metry,“ popisuje vedoucí oddělení přípravy a realizace úseku D11 u Hradce za ŘSD Jan Rádl. Práce budou stát 97,5 milionu korun bez DPH. Stavba znamená i částečné dopravní omezení. Jezdí se zúženými pruhy a sníženou rychlostí. Samotné stěny mají být hotové 22. srpna, pak budou následovat dokončovací práce bez vlivu na dopravu.

ŘSD ještě chystá protihlukovou stěnu dlouhou 600 metrů u Černožic. Teď soutěží zhotovitele. Práce začnou, až bude vybraná stavební firma. O další protihlukovou stěnu ještě usiluje hradecký magistrát u Plačic. Její nutnost ještě musí potvrdit měření hluku, které by mělo proběhnout na podzim.