Jednání pana ředitele je urážlivé a ponižující, ve škole panuje nepříjemná atmosféra a strach. To jsou slova, jimiž se ohání internetová petice brojící proti Pavlu Sondovi – řediteli chlumecké „zušky".

Petice byla zveřejněna 28. ledna a lidé z Chlumce a okolí se pod ni hromadně podepisují. Nechybějí ani nenávistné komentáře – valná většina 
z nich je anonymní.

„Pokud bych opravdu všem lezl na nervy, pak bych si to  zasloužil," vyjádřil se Pavel Sonda. Ten však nezaregistroval žádné předchozí stížnosti ani negativní ohlasy. Petice přišla skoro jako blesk z čistého nebe. Ředitel se o ní dozvěděl, až když visela na internetu. S autorem se osobně nezná.

Autor je bývalý žák

„Chlumeckou zušku navštěvují mé dvě děti. Jsem bývalý žák a situaci na škole bedlivě sleduji. Znám učitele i ostatní rodiče," říká autor podpisové akce Mojmír Drábek.

Stejně jako text petice, ani on nechce příliš zabíhat do detailů, co mu vlastně na řediteli vadí. „Nahrává si třeba vystoupení dětí z dramaťáku na diktafon a pak si je vodí do ředitelny a tam je péruje za jejich chyby," je o něco konkrétnější Drábek.

Hrozí odchod dětí?

Drábek není sám, kdo si stěžuje. Jeden z podepsaných je i Pavel Hampl. „Nechci, aby děti odcházely a chlumecká zuška byla za pár let prázdná. Proto petici podporuji."

Jenže čísla hovoří jinak. Za dobu, co je ředitel ve funkci, přibylo více než sto žáků. Škole se daří i po ekonomické stránce.

Přispěje tedy petice k něčemu? Podle zákona je ředitel umělecké školy volen na šest let – odvolání je možné pouze na základě návrhu České školní inspekce. „Je to sisyfovská práce," přiznává autor petice, který doufá, že pokud ředitel neodejde, přijdou alespoň brzy nějaké změny.

Starosta: Internetové petice nemám rád
„Město bude intenzivně zkoumat podněty 
z petice. Během února provedeme pohovory mezi vedením města a učiteli ZUŠ, pohovory s Klubem rodičů a přátel školy," slibuje řešení situace Miroslav Uchytil, starosta Chlumce nad Cidlinou.

Radnice také pošle v termínu od 10. do 24. února do rodin dětí ze základní umělecké školy anonymní dotazník ke zjištění názorů na chlumeckou „zušku" a její vedení. Podobný dotazník bude předán i učitelům školy.

Starosta připouští, že by za podpisovou akcí mohlo stát i něco jiného. „Internetové petice nemám rád, často zde anonymně dochází k vyřizování osobních účtů. Město svoji ZUŠ podporuje a medializace pomocí internetové petice, kde se anonymně vyjadřují lidé o údajných problémech školy, její prestiži velmi škodí. Uvítali bychom přímý dialog a ne dopisování si po internetu. Rád bych, aby si toto uvědomili především autoři petice," vzkazuje na adresu signatářů Uchytil.

Veronika Skřivanová