Po demoličních a přípravných pracích mohou stavbaři začít budovat nosné konstrukce budoucího všesportovního stadionu. Pro samotné zahájení stavby bylo potřeba získat povolení změny stavby před dokončením. To nabylo právní moci minulý týden. "Na fotbalový stadion máme platné stavební povolení, ale v rámci metody design and build byl původní projekt upravený tak, aby splňoval požadované víceúčelové využití a zároveň se stavba vešla do finančního limitu," říká hradecký náměstek pro investice Jiří Bláha.

V nejbližších dnech se nad staveništěm vztyčí čtveřice věžových jeřábů. Pomocí nich pak stavbaři postaví hlavní nosnou konstrukci stadionu. „Výstavba bude mít dva hlavní směry. Jeden se zaměří na technologicky složitější západní tribunu a druhý bude řešit objemově větší věnec tribun. Postupně, jak budeme dokončovat jednotlivé nosné konstrukce stadionu, budou zahajovány práce na vnitřních instalacích,“ přibližuje plánovaný postup prací Aleš Fišer za společnost Strabag.

Letos na podzim firma vybuduje základy hrací plochy a vztyčí nad stadionem znovu ikonická lízátka, tedy osvětlení stadionu. Teď se vymýšlí, jakými svítidly se rampy stožárů osadí a jak se 47 let staré ocelové konstrukce ochrání před korozí.

Stadion pro 8 tisíc diváků má být hotový v polovině roku 2023. Stát má 568 milionů korun.