Zdálo se, že kraj na východě je imunní. Jako by se ho záplava lidí otrávených metylakoholem netýkala.

Už to neplatí. Biochemická laboratoř hradecké fakultní nemocnice odhalila první případ. Sice jde o muže z Libereckého kraje, konkrétně 
z jedné vesnice nedaleko Jilemnice, jenže to je nějakých šedesát kilometrů…

A hlavní důkaz nutný pro diagnózu dodali jilemnickým lékařům jejich kolegové z Hradce Králové.

„Analýzu jeho vzorku jsem dělala v noci. Musím potvrdit, že byla pozitivní," pronesla Alena Maláková, odbornice 
z úseku klinické farmakologie Ústavu klinické biochemie a diagnostiky.

Deset podnětů, jeden pozitivní

Její pracoviště je v současné době zásadním místem pro celé východní Čechy. Tady se shromažďují požadavky nemocnic, které mají podezření, že jejich pacienty postihla otrava metanolem.

„Dosud jsme měli deset požadavků. Až do úterý bych o všech řekla, že byly negativní. Dnes už to bohužel neplatí," řekla Jana Maláková.

Jak vlastně ona a její spolupracovníci postupují?

Jejich činnost vychází 
z klasických úkolů, které mají v popisu práce. „Laboratoř se zabývá forenzní medicínou," vysvětluje Roman Prymula, ředitel fakultní nemocnice.

Spolupracuje tedy s policií a soudy (odtud forenzní) – určuje například obsah etylalkoholu v pitvaných tělech.

Výsledek testu: 
za půl hodiny

„Právě při této práci využíváme analýzu, která dokáže zjistit také množství metylalkoholu," objasňuje Jana Maláková. „V mrtvém těle se metanol tvoří různými procesy samovolně. Teď stejný postup využíváme pro pacienty, kteří mají podezření na otravu," dodává.

Proces je neměnný: laboratoř dostane vzorek, provede test trvající přibližně půl hodiny. Do dvou hodin by měla dát zprávu lékařům, kteří žádají odpověď. „Je potřeba neotálet. Léčba by měla být nasazena do osmi hodin od požítí metanolu. Problém je, že dost pacientů přijde do nemocnice s odstupem," upozorňuje lékařka Maláková.

Tým, jehož je součástí, tvoří celkem čtyři odborníci. Stačí to na nynější nápor? „Možná budeme muset naši kapacitu rozšířit," netají Jana Maláková. I to je varování.