„Provoz v posledních letech houstne, a to bez ohledu na komplikace související s opravou dálnice D1," říká mluvčí krajské policie Ivana Ježková. „Hradec je na tom ale v porovnání s jinými krajskými městy ještě poměrně dobře," dodává.

Přesto je jasné, že se poměry mění. „Rozdíl je v tom, že jsou některá místa zacpaná i přes den, nejen ráno nebo odpoledne jako dřív," všímá si Pavel Kašpar, řidič zásilkové služby DHL.

Jaké jsou důvody? První je obecný, aut prostě přibývá. Další jsou konkrétní.

Už policejní mluvčí připomněla probíhající rekonstrukci dálnice D1 (spojka Praha – Brno – Ostrava), jež zatěžuje i Hradec, tedy město, které je od ní vzdálené více než sto kilometrů.

„Podívejte se na kamiony, které teď projíždějí naším městem. Je to samá značka T a M," upozorňuje bývalý policista a dopravní expert Lubomír Šitina. T je písmeno znamenající Moravskoslezský kraj, M Olomoucký.

„Kamiony se vyhýbají D jedničce, to je jasné. Hodně to je vidět i na výpadovce na Hořice," říká Pavel Kašpar.

Dalším zásadním důvodem, proč houstne především doprava na okruhu u fakultní nemocnice, je uzavření spojky mezi Opatovicemi a Vysokou. Tato silnice by měla být neprůjezdná minimálně do začátku července.

„I to dělá velký binec. Podle statistik tudy projede pět tisíc aut denně – a ta teď jezdí po okruhu kolem nemocnice," objasňuje expert Šitina.

Na okruhu se i proto průjezdnost viditelně zhoršila. Například v úterý byla kolem čtvrté hodiny odpoledne zácpa na Hradubické až téměř u stanice technické kontroly.

Podle posledního sčítání projíždělo kolem fakultní nemocnice 27 tisíc aut denně, nyní bude číslo vyšší. Statistiky však zatím nejsou známé.

„Podle našeho pozorování se to ale zatím nedotklo úplného centra města," uklidňuje Pavel Süke, velitel dopravní skupiny městské policie.

Jak dlouho to vydrží?

Místa, kde je v Hradci husto
Okruh u nemocnice: Nejhorší místo ve městě. Především ráno a po druhé hodině odpolední je tady skoro „pražská" zácpa.

Křižovatka v Mostecké: Křižovatku ve tvaru písmene T mezi Mosteckou ulicí a třídou ČSA ovlivňují opravy třídy ČSA  pod novým pivovarem, kde je doprava stažena do jednoho pruhu a řídí ji semafor.

Výpadovka na Hořice: Koutníkova ulice bývá plná kamionů, to není nic nového. Jenže v posledních týdnech jich kvůli rekonstrukci dálnice D1 přibylo.