Rok a půl trvajícím vzdělávacím projektem, z velké části financovaným z Evropského sociálního fondu, prošlo v pěti kolech celkem 329 lidí z databáze úřadu práce. Především šlo o osoby dlouhodobě nezaměstnané, se zdravotním omezením nebo postižením a podobně. Účastníci, mezi nimiž převládaly ženy, v průběhu motivačního kurzu například získávali zpět ztracenou sebedůvěru, naučili se rozpoznat a hodnotit své dovednosti a vytvářeli si reálnější představu o svém uplatnění na trhu práce.

Při školení byli vedeni k rozvoji pracovních návyků, učili se například psát životopis, vyhledávat práci a prošli kurzem obsluhy počítače, což je pro uplatnění na trhu práce nezbytné. „Bez znalosti počítače se dnes obejde málokdo. Měli jsme tady i úplné začátečníky, kteří například chtěli ovládat myš oběma rukama. U nich jsme se zaměřili na seznámení se základními úkony,“ vysvětlil nám manažer projektu Aleš Pozdílek.

Pokročilejší se samožřejmě učili složitější úkony. Někteří uchazeči získali práci i díky devítidenní praxi ve firmách. „Pokud ne ihned, tak třeba za čtrnáct dní nebo za měsíc za dva, až se uvolnilo místo.

Na základě praxe, při níž se předvedli, o nich firma věděla. Pro zaměstnavatele bylo přínosné, že nepřijímá někoho anonymního,“ uvedl Pozdílek.