Ukázala to chřipková epidemie, která se v průběhu prosince přehnala přes Českou republiku. Podle odborníků v tomto případě hrají významnou roli dva faktory: strach o práci v důsledku ekonomické krize a nevýhodné nemocenské a ošetřovatelské dávky.

„Zaměstnavatelé potvrzují, že oproti předchozím letům zaznamenávají menší počet případů, kdy si lidé nechávají od lékaře napsat neschopenku. A to dokonce i v případě, že jsou nemocné jejich děti. Pokud je to jen trochu možné, lidé do práce chodit nepřestávají,“ potvrzuje královéhradecký specialista na krizové řízení firem Tomáš Zdechovský. Dodal, že si lidé raději vyberou volnou dovolenou, při níž pobírají peníze za celou dobu jejího trvání.

Od ledna bude přitom ještě hůř, kvůli rozpočtovým škrtům bude výše nemocenské snížena. „Nebude již záležet na délce trvání dočasné pracovní neschopnosti, dávka bude po celou dobu vyplácena v jednotné výši 60 procent vyměřovacího základu,“ uvedl mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka. Doposud byly sazby odstupňované až k 72 procentům. Opatření by mělo skončit v prosinci příštího roku.

Nemocní už dnes nepobírají první tři dny vůbec nic. V případě týdenní nemoci včetně víkendu dostane zaměstnanec plat ve výši šedesáti procent pouze za dva pracovní dny. V kombinaci se strachem ze ztráty zaměstnání si proto mnozí raději berou dovolenou.

1 týden nemoci = dostanetezaplacené 2 dny za 60%

Lékaři varují, aby lidé nepodceňovali mrazy

Klesne-li teplota pod minus pět stupňů Celsia, neměli by rodiče brát ven kojence a batolata. Pokud je to nezbytně nutné, neměli by s nimi být venku déle než půl hodiny. Děti je třeba obléknout do více lehčích vrstev. Nezbytné je, aby měly čepice, rukavice a šály. Holá místa je nutné natřít mastným krémem neobsahujícím vodu.

K omrzlinám může dojít už při čtyřech stupních pod nulou. Záleží na síle větru a odolnosti každého člověka. Promrzlé děti jsou také více náchylné na respirační onemocnění.

Podle lékařů by se pobytu v mrazivém počasí měli vyvarovat i chronicky nemocní lidé, jako jsou kardiaci nebo astmatici. Přitížit se může i lidem se zvýšeným krevním tlakem, anginou pectoris či astmatem. Takoví pacienti by se měli vyvarovat prudkých přechodů z vyhřátého prostředí do mrazu. Lidé by rozhodně neměli pít alkohol. (zr)