Dokončení obchvatu České Skalice i boj s dluhy nemocnic

Za velký úspěch považuji především stabilizaci krajského zdravotnictví. Kraji se podařilo ve všech jeho nemocnicích odbourat velké dluhy, které vznikly v minulých letech. Zdravotnický holding, který nemocnice spravuje, se pak proměňuje v dobře fungující společnost. Díky již zavedeným opatřením se například zefektivnil systém nákupu zdravotnického materiálu, což znamená ročně milionové úspory pro krajský rozpočet.

Velkým úspěchem je rovněž zprovoznění obchvatu České Skalice. Tuto stavbu se podařilo dokončit především díky aktivitě, kterou kraj vyvinul při urovnání sporu o potřebné stavební pozemky.

Královéhradeckému kraji se zatím podařilo díky úsporným opatřením a dobrému hospodaření ustát i následky ekonomické krize, která způsobila propady v jeho příjmech o stovky milionů korun. Jako dluh vůči obyvatelům kraje vnímám odložení optimalizace a integrace regionální dopravy. Věřím ale, že v průběhu příštího roku již budou moci lidé po celém regionu cestovat na jednu jízdenku vlakem i autobusem. Spoje také na sebe budou lépe navazovat.

Děti se díky tomu dostanou snadněji do škol, lidé do práce, k lékaři či za nákupy. Tento systém již od roku 2004 začal postupně sloužit na Broumovsku, Náchodsku či Rychnovsku a prokázal pozitivní přínosy pro cestující a nemalé úspory pro krajský rozpočet.

Rok 2010 bude náročný pro celý kraj a všechny jeho obyvatele. I v tomto roce se totiž nepochybně budeme muset vyrovnávat s důsledky ekonomické krize. Tím víc každý z nás docení pevné zdraví, rodinné zázemí a vzájemnou toleranci a porozumění. Rád bych proto všem obyvatelům našeho kraje popřál, aby jim v roce 2010 tyto tradiční hodnoty v jejich osobním i pracovním životě nechyběly.

LUBOMÍR FRANC, HEJTMAN KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

Fotografie hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France u tohoto článku není civilní – uniforma včetně čepice z něj na chvíli udělaly strojvedoucího.

David Taneček hejtmana v tomto převleku fotografoval pro titulní stranu Deníku, který vyjde v sobotu 2. ledna. Proč právě v uniformě strojvedoucího? A zajímá vás zákulisí fotografování? Čtěte Deník 2. ledna.