Dobře se vyvíjí také zdravotní stav nemocných dětí z hradeckého diagnostického ústavu. „Čtyři už byly propuštěny, další by mohly nemocnici opustit již v pátek,“ potvrzuje náměstek ředitele fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

Zákaz návštěv však bude v královéhradeckém špitále platit i v dalších dnech. „Těžko předvídat, ovšem není pravděpodobné, že bychom omezení zrušili už příští týden,“ říká Zdeněk Tušl. „Nemá smysl riskovat šíření nákazy. Její projevy mohou lidé pocítit až později,“ dodává. (mb)

V kraji je za týden sedm případů prasečí chřipky

Východní Čechy – Nákaza virem Pandemic A (H1N1) se jen obtížně odlišuje od příznaků běžné sezonní chřipky, je však nebezpečná pro těžké pacienty.

Za jediný týden se ve východních Čechách objevilo sedm nových případů prasečí chřipky. Šest v Královéhradeckém kraji, jeden nový případ pak ve středu oznámili pardubičtí hygienici.

Zdravotníci ale uklidňují, že situace není nijak dramatická a všichni dosavadní pacienti měli mírný průběh nemoci a většinou se léčili doma. Ostatně, na množství dalších případů se podle názorů hygieniků ani nepřišlo. Jak rychle lidi chřipka napadla, tak rychle i odešla.

To samé se týká i 36leté ženy z Pardubic, která se ve středu stala v pořadí 15. pacientkou v Pardubickém kraji s nákazou pandemické chřipky. Informovala o tom vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Pardubicích Inna Valentová. „Průběh nemoci je ale mírný a bez komplikací, nevyžádal si hospitalizaci, takže mladá žena byla umístěna jen v domácí izolaci,“ dodala Valentová. Bez komplikací odezněly i předchozí případy prasečí chřipky v kraji.

Nákazy prasečí chřipkou, který způsobuje vir Pandemic A (H1N1) – jsou jen nejzávažnější špičkou ledovce nynější vlny chřipkové epidemie. Ta zasáhla především Královéhradecký kraj.

Nejhorší je v současné době situace na Jičínsku, nejohroženější skupinou jsou pak děti do pěti let. Ve všech zdejších nemocnicích, s výjimkou vrchlabské, platí až do odvolání zákaz návštěv. Nebezpečným virem H1N1 od července doposud onemocnělo v Královéhradeckém kraji 40 lidí. „Ve skutečnosti prasečí chřipkou jistě onemocnělo podstatně více osob, ale vzhledem k příznivému průběhu onemocnění nedošlo k jejich podchycení,“ uvedl ředitel hradeckých krajských hygieniků Ivan Kučera.

Výskyt respiračních onemocnění obecně však přes rychlý nárůst počtu chřipek doposud v kraji nepřekonal 2000 případů na 100 tisíc obyvatel, což je pokládáno za hranici epidemie.

V nemocnicích Královéhradeckého kraje byl zákaz návštěv postupně v posledních dnech vyhlášen právě s ohledem na riziko zanesení prasečí chřipky. „U zde hospitalizovaných těžce nemocných pacientů by případná nákaza skýtala mnohem vyšší zdravotní riziko. Apelujeme rovněž na zvýšenou hygienu, chřipky se přenáší i rukama,“ řekl náměstek fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

V Pardubickém kraji je situace příznivější, zde zatím nebyly ani omezeny návštěvy v nemocnicích a i počet případů prasečí chřipky je asi třikrát nižší.
„K uzavření nemocnic pro návštěvy zatím nebyl po konzultaci s hygieniky důvod,“ uvedla pardubická krajská radní za zdravotnictví Markéta Tauberová.
Podle hygieniků další mediální sledování počtu nakažených virem Pandemic A(H1N1) postupně ztrácí smysl. Již delší dobu totiž odráží pouze výskyt onemocnění s komplikacemi, s hospitalizací a podobně, nikoliv ovšem ve smyslu šíření v populaci.

Prasečí chřipka

V Hradci hůř než v Pardubicích

Východní Čechy – Podle posledních měření přesáhl v Královéhradeckém kraji počet viróz a chřipek 1600 případů na 100 tisíc obyvatel. Za týden vzrostlo množství nákaz o více než pětinu.

„Tento údaj zahrnuje případy od běžných (nechřipkových) onemocnění způsobených nejrůznějšími viry a bakteriemi až po sezonní chřipky a samozřejmě i případy Pandemic A, které vzhledem k lehkému průběhu nevyžadovaly diagnostiku viru,“ uvedl ředitel hradeckých krajských hygieniků Ivan Kučera.

V Pardubickém kraji nastupuje každoroční epidemie pomaleji. Za poslední týden tady přibylo jen 14 procent viróz. Na 100 tisíc obyvatel je tu 1350 nemocných.


Jak se nákaze bránit a co dělat?

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezonní chřipka člověka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky.
Příznaky onemocnění jsou podobné projevům běžné sezonní chřipky

Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků:
• horečka 38 – 40 °C
• třesavka a zimnice
• únava a nevolnost
• bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů
• světloplachost
• rýma, bolesti v hrdle, kašel
• bolest na hrudi
• zácpa, průjem, zvracení
Pokud se u vás objeví některé z těchto příznaků a nejste osoba trpící závažným chronickým onemocněním, ZŮSTAŇTE V DOMÁCÍ IZOLACI. Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezonní chřipky, tj. klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků volně prodejnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě, popř. vitamínové doplňky.
Máte chřipkové příznaky a lékař vám doporučil zůstat doma:
• vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi, zůstaňte doma po celou dobu trvání infekčnosti, tedy 7 dní od začátku příznaků. Nechoďte do práce ani do školy!
• spěte (pokud je to možné) v oddělené místnosti, kterou pravidelně větráte, odpočívejte a dbejte na dostatečný příjem tekutin
• při kašli, kýchání a smrkání si zakrývejte nos i ústa papírovým kapesníkem, který vždy po použití vyhoďte do uzavřeného odpadkového koše a poté si umyjte ruce po dobu alespoň 20 vteřin teplou vodou a mýdlem
V případě, že dojde za 3 dny od začátku onemocnění opětovně k vzestupu horečky, výrazným bolestem hlavy, dechovým obtížím, zvýšené dušnosti, abnormální intenzitě únavy – kontaktujte svého lékaře!
Zdroj: MZCR