„Původně jsme měli harmonogram očkování naplánovaný již na víkend. Kvůli zdržení jsme ho museli změnit,“ říká náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeněk Tušl.

Více než tisíc dávek je především určeno lékařům, kteří přicházejí do kontaktu s infikovanými pacienty. Mezi ně patří zdravotníci z jednotky intenzivní péče nebo pracovníci na příjmových pracovištích. Další, kdo dostane přednostně jednu dávku, budou lidé po transplantaci a ti, co jsou na dialýze. „Postupně budeme očkovat také pracovníky záchranné služby,“ dodal Tušl. Vakcinační centrum v nemocnici se včera nezastavilo až do šesté hodiny večer. (sir)

Bojíte se prasečí chřipky? Hlasujte. Zde najdete i více informací.


Domov důchodců vyhlásil zákaz návštěv

Hradec Králové – Zákaz návštěv vyhlásil od úterý Domov důchodců v Hradci Králové.

„Je to preventivní opatření, k němuž jsme sáhli z důvodu zvyšujícího se počtu akutních respiračních onemocnění v regionu,“ vysvětlila vrchní sestra domova důchodců Irena Horáková.

Navíc se v zařízení u několika obyvatel objevila průjmová onemocnění, jak potvrdil šéf krajské hygienické stanice Ivan Kučera. Zákaz návštěv bude platit až do odvolání.

Jak to vidí Zuzana Plocková:

Není třeba odpovídat na každou otázku

Říkalo se: Ani pták nekálí do svého hnízda. A také: Doktor doktora nepotopí. Už to neplatí. Lidé, co mají zdraví na krajíčku, ti, kteří jsou tak zvaně věčně na hrnci, tak tihle lidé se teď právě dostávají do mlýna. Očkování proti (prasečí) chřipce. Pomůže to? Nepomůže? Proč mi to náš pan doktor a naše sestřička doporučují a jiný doktor, nějaká kapacita, v televizi tvrdí, že on by nikdy, že to je k ničemu? Tahle zdravotnice zas říká, že je léčivo nevyzkoušené.

Komu já, Marie Novotná, ročník třicet pět, bytem v Horní Dolní, mám věřit? Očkování potřebují hlavně nemocní lidé. Nejvíce ovlivnitelní. Tak prosím zdravotníky: Neplašte slabé a zranitelné lidi. A když se vás novinář zeptá, zda se vy osobně necháte očkovat, klidně mu odpovězte, že mu je po tom houby.


Otázka pro šéfa fakultní nemocnice Romana Prymulu:

Zaznamenala nemocnice nezájem ze strany lékařů nebo dalších lidí, kteří by měli být očkováni proti prasečí chřipce?
Samozřejmě v každé zemi je skupina osob, která bude odmítat očkování proti viru prasečí chřipky. Poté je na nás vysvětlit důležitost této vakcinace. Odhaduji, že v našich podmínkách se bude počet lékařů, kteří se nechají očkovat proti viru, pohybovat minimálně kolem 50 procent. Určitě bude také záležet na tom, jak se pandemie vyvine dál. Ve finále se domnívám, že přibyde těch, kteří se budou chtít nechat očkovat, ale nebudou na seznamu.