„Muž byl hospitalizován od pátku se zápalem plic, během pondělního dopoledne se však jeho stav prudce zhoršil a pacient zemřel,“ řekl mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi. Testy, které mají potvrdit podezření na prasečí chřipku, budou ukončeny do několika dnů. (r)

Chřipková nákaza zavřela první školu v regionu

Devítidenní prázdniny dostali příkazem studenti soukromého Česko-anglického gymnázia, vyšší odborné školy a střední odborné školy podnikatelské v Hradci Králové.

Chřipková nákaza, která už uzavřela dveře krajských nemocnic nebo hradeckého domova důchodců, zasáhla první školu. „Nemocnost mezi studenty už dosáhla jedenapadesáti procent. Chybělo již sto čtyřicet osm dětí,“ uvedl ředitel školy Vladimír Zelinka.

Po dohodě s krajskými hygieniky nebylo proč váhat a od uplynulého čtvrtku až do pátku se studenti do lavic neposadí. „Původně jsem chtěl vyhlásit volno jen do středy, ale hygieniky mi bylo doporučeno prodloužit jej až do konce týdne vzhledem k inkubační době nemoci. Navíc se nakazilo také pět kantorů,“ dodal Zelinka.

Pátek však nemusí být vůbec posledním dnem chřipkových prázdnin. Jak to s nemocností mezi studenty vypadá, bude teprve škola zjišťovat. „Uvidíme, jaký bude stav, ale předpokládám, že již v pondělí zahájíme opět výuku,“ objasnil ředitel.

Podle posledních údajů Královéhradecké krajské hygienické stanice bylo v hradeckém regionu hlášeno 1948 nemocných akutními respiračními chorobami na sto tisíc obyvatel.

V celém královéhradeckém kraji se počet nemocných na sto tisíc obyvatel vyšplhal na 1881 osob.


Medicína roku? Stroužky česneku

Peking – Je lehčí než zlato, méně trvanlivý, ne každému voní, ale přitom přitahuje spekulanty skoro stejně jako drahé kovy. Obyčejný česnek. Po paličkách této zeleniny se nejen v Číně zaprášilo. Kult „bílého pokladu“, který prý dokáže člověka z ledacčeho vyléčit, je v časech prasečí chřipky v Asii stále silnější.

A tak šla poptávka rapidně nahoru. Od března stoupá i cena. Všelék z Číny chtějí náhle i země, které se dřív proti dovozu bránily – od Japonska po Koreu, píše deník Die Welt.

Najednou jsou pryč časy, kdy stroužky byly skoro zadarmo. „Nevím sice, jak česnek zabírá proti prasečí chřipce, ale v boji s tou obyčejnou je spolehlivý,“ tvrdil v Pekingu reportérovi agentury Reuters zelinář Zhang Ping.

Čína se sklizní víc než 11 milionů tun česneku ročně zaujímá 80 procent světové poptávky a zaplavuje jím trhy. Český nevyjímaje. V Pekingu stoupla cena od jara, tedy začátku chřipkového pobláznění, patnáctkrát. V jedné z největších česnekových oblastí Šan-tung dokonce až čtyřicetkrát.

Celé gangy spekulantů věří, že jim stejně jako drahé kovy přinese peníze. „Skoupíte co nejvíc zásob, a když se vytvoří zdání, že je zboží nedostatek, zvednete cenu. Pak už je to jednoduché, přesouváním zboží ze skladu do skladu vyděláváte miliony dolarů,“ tvrdí analytik Jerry Lou. Nekalým obchodům navíc nahrává, že po ekonomické krizi, kdy byly ceny zeleniny naopak velmi nízké, se dokonce už ani části zemědělců nevyplatilo pole obdělat. Až bublina splaskne, mohou ale spekulantům zbýt oči pro pláč – a plné sklady česneku.

Není to jen Čína, kde v jeho léčivou sílu věří. Prudce zdražil i v chřipkou postiženém Srbsku. Na tržištích se po něm zaprášilo. V Moldavsku dokonce vrchní lékař armády Sergiu Vasislita nařídil vojákům: denně 25 gramů cibule a 15 gramů česneku.

TOMÁŠ PROCHÁZKA