Infekční klinika zdejší fakultní nemocnice případně další vyklizené pavilony plné nemocných prasečí chřipkou. Také na tuto možnost je hradecká nemocnice kvůli chřipkové pandemii připravena. Zatím však nic takového nehrozí.

I když v Královéhradeckém kraji zatím nebyl potvrzen žádný případ chřipky označované jako pandemic H1N1, je otázkou času, kdy se tak stane.
„V našem kraji jsou nyní aktuálně pro příznaky respirační infekce a současnou cestovatelskou anamnézu ponechány v domácí izolaci tři osoby. U první a druhé se jedná o předchozí společný pobyt v Tunisku, u třetí osoby pobyt v Anglii. Jejich vzorky byly zaslány do národní referenční laboratoře a výsledky lze postupně očekávat zřejmě během dneška a zítřka,“ sdělil včera ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera.
Hygienici jsou o podezřelých případech lékaři informováni, epidemiologové mají pohotovost. Další opatření hygienická správa zatím nepřijala, stejně jako Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

„Jsme ve stadiu bdělosti, kdy vývoj sledujeme, ale chřipka má zatím celkem lehký průběh. Řekl bych výrazně lehčí než u standardních chřipek,“ uvedl ředitel nemocnice Leoš Heger. Vysvětlil, že horší situace by nastala v případě zmutování viru do těžší formy. Potom by nemocní byli soustředěni na infekční klinice, v případě většího počtu pacientů i v jiném uvolněném pavilonu. „Žádné náznaky, že by něco takového mělo nastat, zatím nejsou,“ řekl Heger.
Rovněž nedaleké pardubické letiště zůstává v klidu. Žádné mimořádné opatření nepřijalo a ani ho zatím nevnímá jako potřebné. Pardubice totiž nemají letecké spojení s rizikovými oblastmi. Lety směřují především do nebo z Ruska a přímořských letovisek ve Středomoří. „Závazné pro nás bude jakékoliv opatření, ke kterému se Česká republika přihlásí. Tím bychom byli povinni se řídit a opatření zavést,“ prohlásil ředitel letiště Vít Málek.

V České republice byl včera potvrzen 28. případ prasečí chřipky. Jde o dívku, která se v sobotu vrátila z Londýna a po vyšetření je s ohledem na dobrý zdravotní stav doma. Podle našich informací nejde ani v tomto případě o člověka z Královéhradeckého kraje.