Nakažený 13letý chlapec se před týdnem vrátil z jazykového kurzu na Maltě.

Jedná se o vůbec první případ nákazy virem prasečí chřipky v Královéhradeckém kraji. Zatím je v České republice nakaženo 43 lidí.

„Chlapec je v domácí izolaci a je na tom dobře. Zatím nemusí brát antivirotika,“ řekl nám včera Lukáš Holub, tiskový mluvčí Oblastní nemocnice Náchod. Jak dodal, lékaři museli vyšetřit i dalšího člena z chlapcovy rodiny, který se o třináctiletého hocha staral, neboť chřipkové příznaky se vyskytli i u něj. Byly mu odebrány vzorky a nyní se čeká na jejich výsledky. Podle tiskového mluvčího Holuba je jeho zdravotní stav rovněž dobrý. Nikdo jiný z chlapcovy rodiny chřipkové příznaky zatím nemá.

Jak dále tiskový mluvčí Oblastí nemocnice Náchod uvedl, jejich zařízení je na boj s prasečí chřipkou připraveno. Díky strategickému rozhodnutí vedení nemocnice vztahující se k zachování infekčního oddělení, je náchodská nemocnice schopna přijímat pacienty s tímto typem nákazy nebo s podezřením na něj.

„Přestože i infekční oddělení se negativně podílí na hospodářském výsledku nemocnice a ne vždy byla pozitivně přijímána skutečnost, že toto oddělení v Náchodě bylo zachováno, jeví se nyní velmi prozíravé mít lůžka tohoto typu,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel nemocnice Miroslav Švábl již před několika týdny. Nyní na jeho slova zčásti došlo, ne však úplně, protože první člověk z Náchodska nakažený prasečí chřipkou na lůžku tohoto typu neleží, nýbrž leží doma na své posteli. „Také jsem se zpočátku podivil tomu, že zůstal v domácí izolaci, ale jak jsem se dozvěděl, jedná se o standardní postup,“ řekl nám včera tiskový mluvčí nemocnice Holub. Jak dodal, virus prasečí chřipky není zas až tak nebezpečný, neboť na něj zatím zemřelo méně lidí než na obyčejnou chřipku.

„Prasečí chřipka se projevuje stejnými příznaky jako obyčejná sezonní chřipka. To znamená bolestmi hlavy, svalů,“ uvedl tiskový mluvčí nemocnice. Jak dodal, inkubační doba tohoto onemocnění je ošemetná, jelikož člověk často první příznaky přehlédne, a to z důvodu, že se jedná o lehké obtíže. Mluví se ale o přibližně týdenní inkubační době.

Vzhledem k rozšíření potvrzených případů infekce virem prasečí chřipky H1N1 z Mexika a USA do několika evropských států, stanovila Evropská komise koncept definice případu a opatření k zabránění šíření nákazy. Na základě doporučení hlavního hygienika ČR a v souladu s těmito opatřeními, vedení náchodské nemocnice spolu s primářkou Infekčního oddělení Evou Hankovou vypracovalo již před časem plán, který stanovuje metodiku postupu v případě, že by došlo k rozšíření viru prasečí chřipky i v rámci České republiky. Do tohoto plánu byla zapojena i Královéhradecká lékárna a.s., která případně zabezpečí dodávky antivirotik.

Krizový scénář nemocnice zahrnuje například možnost dvojnásobně rozšířit kapacitu infekčního oddělení. „Přes veškeré problémy s udržením provozu infekčních lůžek jsme schopni je dát k dispozici na základě výzvy Ministerstva zdravotnictví a hlavního hygienika České republiky v případě pandemie,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Švábl.

Kraj je na případné vypuknutí epidemie prasečí chřipky připraven. Podle vypracovaného pandemického plánu by nejprve požadoval 190 tisíc dávek antivirotik z ústřední distribuce. Těmito antivirotiky by se nejprve očkovaly ty nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva – pracovníci nemocnic a zdravotnických zařízení, hasiči, policisté a další.


Podle epidemiologa Romana Prymuly se předpokládá, že vývoj šíření prasečí chřipky bude ve většině zemí podobný. Dá se tedy s největší pravděpodobností očekávat, že se počty nakažených v České republice rozhodně znásobí.

Prasečí chřipce ve světě podlehlo již na sedm stovek lidí.