Šest z toho byly děti z hradeckého diagnostického ústavu, které si pár dnů poležely ve fakultní nemocnici. Stejně jako ostatní infikovaní však nebyly ohroženy na životě, většina pacientů zůstala jen v domácí karanténě.
„Vedle nemocných z diagnostického ústavu dalších celkem pět případů mělo vzájemnou souvislost, kdy pacienti byli v kontaktu,“ uvedl ředitel královéhradeckých krajských hygieniků Ivan Kučera .

V Pardubickém kraji přibyly tři případy chřipky Pandemic A (H1N1), i zde je ale průběh nákazy lehký. Na řadu dalších nemocných se pravděpodobně ani nepřišlo.
Rovněž nárůst sezonních chřipek a respiračních onemocnění nevybočuje z každoroční normy. V Královéhradeckém kraji je nyní 1849 nemocných na 100 tisíc obyvatel, v Pardubickém 1639, což je stále pod hranicí epidemie. Nejohroženější skupinou jsou malé děti.

Lékaři se nechtějí očkovat proti prasečí chřipce

Východní Čechy – Vakcíny proti prasečí chřipce jsou už na cestě z Prahy, do konce příštího týdne by se měly dostat ke všem praktickým lékařům i do 19 vakcinačních center v regionu. Lék Tamiflu měly nemocnice v kraji obdržet dokonce už včera.
Zdá se však, že hodně očkovacích látek zůstane nepoužito. Především velké množství zdravotníků, vyvolených pro dávku vakcíny, se netají s tím, že ji odmítne.
„Co slyším od kolegů, je to tak 60 pro a 40 proti. Já sám se očkovat nenechám. Nemám k vakcíně důvěru, osobně se bojím nežádoucích vedlejších účinků. To není jako u léta vyzkoušené vakcíny proti sezonní chřipce, kterou sám pacientům doporučuji,“ uvedl praktický lékař Zdeněk Princ z Rychnova nad Kněžnou.
Jak dodal, rozhodnutí o podstoupení očkování je pouze na lidech. „Svým pacientům řeknu to, co teď vám. U zdravých lidí převažují podle mě rizika vakcíny nad profitem. U nemocných je tomu ale pochopitelně obráceně.“
Do Královéhradeckého kraje míří první várka 2030 vakcín, do Pardubického 1340. Každý praktik jich obdrží deset, zbytek zůstane ve vakcinačních centrech. Jsou určeny pro ty nejpotřebnější – vedle zdravotníků, záchranářů, vybraných pracovníků z energetiky a dalších nutných odvětví také pro těžce nemocné pacienty. Ti dostanou dokonce dvě dávky místo jedné.
Kvůli prasečí chřipce byla včera pro návštěvy uzavřena gynekologicko – porodnická klinika v Pardubicích. Už od víkendu platí zákaz návštěv v nemocnicích v Královéhradeckém kraji.
Prasečí chřipka, infografika východočeského Deníku
Prasečí chřipka, infografika východočeského Deníku