Medializovaná hrozba prasečí chřipky nezapůsobila. O tisíce vakcín pro vyvolené pracovníky tzv. „krizové infrastruktury“ nebyl zájem, zdravotníci či záchranáři očkování odmítli a kraje ji nyní začaly nabízet komukoliv. V celých východních Čechách očkování doposud podstoupilo pouze 7 500 lidí, dávek je přitom několikanásob­ně víc.

K dostání je tak vakcina od čtvrtka zadarmo a dokonce i bez zaplacení regulačního poplatku. Výjimkou jsou pouze nejmenší děti a těhotné ženy, pro které je očkování rizikové.

„Od počátku února jsme v kraji nezaznamenali jediný případ viru pandemic H1N1,“ uvedla včera mluvčí Královéhradecké hygienické stanice Veronika Krejčí.

V celé republice bylo v uplynulém týdnu hlášeno 12 nových případů onemocnění a zemřel na něj nebo na komplikace s ním spojené jeden člověk.

Podle odborníků bude látka proti viru pandemic H1N1 příští rok zahrnuta ve vakcinách pro běžnou (sezonní) chřipku. Ostatně, případů prasečí chřipky je podstatně víc, než hygienici zaznamenají, podle některých odhadů vir H1N1 prodělala většina lidí nemocných chřipkou.

Na poklesu nebezpečnosti se pravděpodobně podílí i skutečnost obecně nižšího výskytu respiračních a chřipokovžých onemocnění. Za poslední týden poklesla nemocnost v Královéhradeckém kraji o 2,9 procenta. A v Pardubickém, kde měly děti jarní prázdniny, dokonce o 18,8 procenta. Právě děti jsou nejpostiženější věkovou skupinou.

Regionálně je nemocnost nejvyšší na Orlickoústecku, Trutnovsku, Královéhradecku a především už tradičně Jičínsku, tam na 100 tisíc obyvatel připadá 1569 nemocných. I to je však hluboko pod epidemiologickou hranicí.

„Vývoj akutních respiračních infekcí a chřipky v uplynulém týdnu odpovídá sezóně a aktuálnímu trendu nemocnosti, který je nyní hodnocen jako sporadický až lokální výskyt,“ dodala Krejčí. ⋌(kim)