Nový druh chřipky, která je známá pod jménem prasečí nebo nově také mexická, probouzí v mnoha lidech strach. Projevilo se to především ve zvýšeném zájmu o ochranné roušky.

Prodejny zdravotnických potřeb nyní zažívají nebývalý zájem. „Ochranné roušky nemáme, jsou vyprodané. Musíte přijít zítra,“ dozvídá se zákaznice v prodejně na třídě 17. listopadu.

V další prodejně ve Smilově ulici už by byla úspěšná. „Roušek máme dostatek, neustále je doobjednáváme,“ uklidňuje pracovnice prodejny Pavlína Trousilová, ale zároveň dodává: „Zaznamenali jsme zvýšený zájem o roušky, obvykle si je kupují jen lidé, co mají novorozence. Je ale třeba zabránit zbytečné panice z nového druhu chřipky. Dnes se nám tady jedna zákaznice dokonce strachem zhroutila!“ nechala se slyšet Pavlína Trousilová.

Tamiflu neslouží jako prevence!

Mnohem menší zájem je zatím o lék Tamiflu. „Dosud bylo ticho po pěšině. Až dnes jsme zaznamenali první telefonický dotaz, zda tento lék předepisujeme,“ uvedla zdravotní sestra z jedné pardubické ordinace.

Ani lékárna na třídě Míru prozatím zvýšený zájem o lék na mexickou chřipku nezaznamenala. „Mám jedinou objednávku na lék Tamiflu a ta je od pacientky mířící do postižené oblasti. Její lékař jí ho předepsal,“ uvedl magistr. Paniku mezi pacienty a dotazy na antivirotika zatím nezaznamenal.

O několik desítek metrů dál ale lékárníci hlásí, že lék Tamiflu je vyprodaný. „Je o něj zvýšený zájem, přišlo sem několik lidí, kteří měli lékařský předpis. Je ale třeba upozornit, že Tamiflu nepůsobí jako prevence,“ upozornila pracovnice lékárny na třídě 17. listopadu.

Lukáš Dubský