O situaci ve Východních Čechách dále čtěte:
Mexická chřipka: Blíží se epidemie, nebo panika?

Celosvětově proslulá „prasečí“ chřipka možná došla už i do Pardubic. Alespoň takové bylo podezření místních lékařů.
Na infekčním oddělení pardubické nemocnice byl totiž hospitalizován pacient, u kterého bylo na toto onemocnění podezření.
„Pacient byl u nás hospitalizován z preventivních důvodů,“ potvrdila mluvčí pardubické nemocnice Alice Štrajtová Štefková.

Hospitalizovaný muž se v pardubické nemocnici přihlásil sám, přivedl ho tam strach z obávané a nyní tolik diskutované nemoci. Nakazit se měl od řidiče, s nímž cestoval. Ten měl mít silnou chřipku a údajně ji dostal od dalšího muže, který právě přijel z Mexika s podobnými příznaky. V Mexiku přitom nová chřipka udeřila poprvé a také zatím s největšími následky.

Chřipka a teploty

„Pacient v době přijetí skutečně měl příznaky onemocnění chřipkového typu a byla u něho zjištěna zvýšená teplota. Proto jsme raději přistoupili k preventivnímu opatření a muže hospitalizovali na infekčním oddělení. Byla u něho provedena potřebná vyšetření a do Národní referenční laboratoře v Praze jsme zaslali vzorky k otestování,“ uvedla Štrajfová Štefková. Podle předběžných výsledků z pondělního večera se nákaza nepotvrdila.

Nová chřipka A(H1N1), běžně nazývaná prasečí, dosud prokazatelně postihla 985 lidí ze dvaceti zemí a způsobila smrt 26 z nich. Oznámila to v pondělí v Ženevě Světová zdravotnická organizace (WHO). Devět desetin pacientů ve světě připadá na Mexiko a Severní Ameriku. V zemích Evropské unie WHO dosud napočítala 70 nakažených.

Kraje jsou prý připraveny

Prasečí chřipka je za dveřmi, varují epidemiologové.
Jakoby důkazem byl pacient s podezřením na nákazu, který byl hospitalizovaný v pardubické nemocnici. Dalších pět Čechů bylo hospitalizováno v jiných krajích. Včerejší předběžné výsledky testů však u něj naštěstí smrtící vir A (H1N1) nepotvrdily.
Nebylo přitom od počátku vyloučeno, že pacient pouze podlehl panice. Na infekční oddělení pardubické nemocnice se přihlásil sám kvůli viróze po nepřímém kontaktu s taktéž nemocným chřipkou, který se právě vrátil z Mexika.

„Klinické příznaky žádného z vyšetřovaných neindikují podezření na chřipkovou infekci. V žádném z dosud hlášených případů se nejedná o interhumánní přenos,“ shrnulo všechny diagnózy ministerstvo zdravotnictví.
V každém případě pardubičtí i královéhradečtí hygienici zbrojí, zasedají krizové štáby a vedení obou krajů ujišťují, že jsou na epidemii připravená.

„Krajská hygienická stanice vypracovala pandemický plán, který obyvatelům zajistí dostatek informací. Počítá s tím, že by v první fázi kraj nárokoval z centrální distribuce 190 000 dávek antivirotik, která by v případě epidemie zajistila další chod důležitých oblastí kraje,“ uvedl mluvčí Hradeckého kraje Jiří Hošna.
Léky by měly být k dispozici především pro nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou zdravotníci, policie a hasiči.

Léky pro třetinu lidí

„Jsme v nepřetržitém kontaktu s hygieniky, kteří mají veškerá opatření na starosti. Zatím si ale situace nevyžádala další kroky,“ přisvědčila pardubická krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová. V pohotovosti jsou i nemocnice, především jejich infekční oddělení.
„Nový virus chřipky, který se do světa rozšířil z Mexika, není možné podceňovat. Nikdo zatím v současné době neví, jak se může dále situace vyvíjet. Není například ani vyloučeno, že virus zanikne stejně tak, jak vznikl,“ upozornil děkan hradecké Lékařské fakulty Univerzity obrany Roman Prymula.

Podle Prymuly má Česko v současné době k dispozici dva miliony dávek Tamiflu a jeden milion dávek Relenzy - přípravků, které pomáhají „mexickou“ chřipku léčit. Stát tak má dávky zhruba pro 30 procent populace. Tyto léky nemá smysl brát preventivně, ale až při propuknutí samotného onemocnění. Česká republika rovněž vyjednává o případné dodávce vakcíny pro celou populaci.
Virus takzvané prasečí nebo mexické chřipky je podle lékařů schopen vyvolat celosvětovou pandemii. Světová zdravotnická organizace uvedla, že už dvacet zemí světa zaznamenalo téměř 1000 potvrzených případů onemocnění. Počet úmrtí v Mexiku, odkud se nákaza rozšířila, se zvýšil na 25 lidí. Česku se dosud A(H1N1) vyhýbá.
Informace o viru lze získat na webu ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz, nebo na internetových stránkách www. ecdc.europa.eu