Z okolí sem mířily děti na již dvanáctý ročník Praskačského zpěváčka. Je vidět, že soutěž má svou tradici.

„Snažíme se několik let, aby se do naší soutěže zapojily především menší školy z obcí. A celkem se nám to daří. Začínali jsme skromně, ale postupně se přidávaly další mateřské i základní školy," vysvětlovala ředitelka MŠ a ZŠ Praskačka Libuše Ježková.

Letos se na soutěž vydalo hned dvaadevadesát dětí ze třinácti mateřských a základních škol. Přijely například děti z Malšovy Lhoty, Dříteče, Lhoty pod Libčany, ale také Opatovic či Kuklen a hradeckého Sionu. Zákonitě nechyběly ani děti z místní školy.

Nechyběli ani chlapci

„Je opravdu zajímavé sledovat vývoj. Letos se například přihlásilo na třicet chlapců, kteří se v minulosti rozhodně do soutěže nehrnuli. Nyní se sami při písničkách, které si zvolili, doprovázejí na nejrůznější hudební nástroje. A nejsou špatní. Nezaostávají za nimi ani děvčata," uvedla jedna z organizátorek soutěže Adriana Gajová.

Soutěží se v pěti věkových kategoriích a přidávají také děti ze speciální školy. Pořadí příliš nerozhoduje, protože děti ze soutěže nikam nepostupují. I když rodiče ani učitelé by se mnou asi nesouhlasili.

„V porotě jsou sbormistři z Jitra nebo Boni pueri. A není výjimkou, že právě na soutěži si vyberou talent, se kterým dál pracují," chválí Gajová. Na děti čekaly i dárky, mj. školní tašky, CD nebo hračky.