„Mezinárodní noc pro netopýry se pořádá v celé Evropě a dnes už také v některých zemích světa. Cílem je představit netopýry, o kterých spousta lidí tuší jak vypadají, ale žádnou konkrétní znalost nemají. Jsou to zajímavá a tajuplná zvířata opředená spoustou mýtů a polopravd. Snahou je tyto věci uvést na pravou míru," vysvětlil Josef Hotový, zoolog muzea.

Informace 
i suvenýry

Mezinárodní noc netopýrů v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.Děti si během večera vyrobily podle připravených šablon ozdobily tričko s motivy netopýrů, dotvořily netopýří masky a připravené pro ně byly i ozdobné kolíčky, ze kterých si mohly vyrobit nočního létavého tvora.

„Udělala jsem si skvělý tričko a těším se, že půjdeme najít netopýra," prozradila Alenka Ježková, která do muzea zavítala s tatínkem.

Dospělí i děti si poté vyslechli základní informace o netopýrech. Čekalo se totiž na setmění. „Máme tu přístroje, které nám umožňují slyšet zvuky netopýry pro člověka normálně neslyšitelné. Zprostředkovali jsme tak zážitek, který lidským uchem není možný," dodal Hotový.

V Šimkových sadech pak měli odborníci připravenou odchytovou síť. V Hradci Králové obývají netopýři některá stavení, hlavně velké půdy kostelů. „Občas mi volají z jedné základní školy, že se tam netopýři vyskytují. V poslední době se řada netopýrů stěhuje do panelových domů, kde se usídlili v podstřešních prostorách. Lidé se tak s nimi mohou dostat do kontaktu i tímto způsobem," prozradil zoolog.

Chráněni zákonem

Lidé by měli také pamatovat, že všechny druhy netopýrů v Čechách jsou chráněni zákonem. Pokud je najdou ve svých obydlích a vadí jim, měli by zavolat odborníkům.

V posledních dvaceti letech netopýrů přibývá. Stále ale nemají tak silnou populaci jako v padesátých letech minulého století.

„V sedmdesátých letech se používala chemie na hubení hmyzu. Netopýři stihli sežrat hmyz ještě než stačil pojít. Otrávená potrava byla pro ně snadnou kořistí a jed se v tělech netopýrů postupně hromadil. Je dobře, že už se chemie nepoužívá," zakončil Hotový.