Tečka týdne - Listopadový zoom

Pohled na uplynulých 25 let optikou posledních dnů je tristní. Z dialogů se staly monology. Revoluční samet se změnil ve verbální „šmirglpapír". Rozmnožily se vzájemné  ataky ministrů.  Prezident použil slova čtvrté cenové skupiny. 167 z 200 zákonodárců nepřišlo do práce. Zaplaťbůh to vyvažuje jeden z řady  průzkumů: 61 %  Čechů říká, že se jim žije lépe než před rokem 1989, 84 % lidí ví, proč je 17. listopad státním svátkem. A hlavně: 82 % z nás je hrdých na to, že žijeme v České republice.   (Jaromír Fridrich)

Ve státní svátek slaví … Mahulena

Vedle toho, že je v pondělí státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii – slaví svůj svátek Mahulena.

Jméno je českého původu a pravděpodobně vzniklo uměle. Jeho nejznámější nositelkou je určitě postava ze Zeyerova dramatu Radúz a Mahulena. To zhudebnil Josef Suk jako melodram. Režisér Petr Weigl natočil rovněž film Radúz a Mahulena (1970) se Sukovou hudbou. Scénář k němu podle Zeyerova díla napsal jiný významný český dramatik Josef Topol. Hlavní role ztvárnili Jan Tříska a Magda Vášáryová. Filmový scénář vcelku věrně zachovává jazyk původního dramatu. Známou nositelkou jména je česká herečka Mahulena Bočanová (narozena 1967).

V církevním kalendáři v pondělí nacházíme Alžbětu. Připomeňme si Alžbětu Uherskou (narozena 1207). Byla dcerou krále Ondřeje II. Zemřela 17. listopadu 1231 v Marburgu. Za svatou byla prohlášena v roce 1235. Od 13. do 15. století byl chrám svaté Alžběty v Marburgu  jedním z nejslavnějších poutních míst v Německu. O jejím životě se rozšířila řada legend.