„S majitelem pozemku jsme se předběžně dohodli, že nám ho prodá. Vyslovil i souhlas s umístěním stavby. To je potřebný krok, abychom se mohli pustit do projektové dokumentace,“ řekl starosta Všestar Josef Macháček. Kdy by se mohlo začít stavět, si netroufá odhadnout. „Záleží na dalších jednáních a technických záležitostech stavby,“ vysvětlil. Letos to však ještě určitě nebude. Jak už jsme informovali vloni, odhadované náklady na výstavbu muzea pravěku činí zhruba patnáct milionů korun. Velkou část by měla pokrýt dotace z Evropské unie.

Výstavbu muzea iniciovalo zdejší Centrum experimentální archeologie, tedy archeopark. Jeho provoz ve Všestarech zajišťují studenti a vedení katedry praktické a experimentální archeologie hradecké univerzity. V atraktivním areálu mohou návštěvníci spatřit repliku pravěké vesnice. Muzeum pravěku by mělo navazovat na archeopark, vznikne v jeho těsné blízkosti. Ten by se měl nejpozději v příštím roce rozšířit o velký neolitický dům, využitelný například pro výuku školáků, a další menší objekty.

Uvažované muzeum by mělo návštěvníkům přiblížit život v pravěku. „Neměly by tam chybět prvky originálních nálezů, ale ani repliky nástrojů nebo projekční technika s ukázkami činnosti v archeoparku. Počítáme i s takovými prvky, jako je třeba ukázka pohřebiště skrz průhlednou podlahu,“ uvedl před časem pro Hradecký deník vedoucí archeoparku Radomír Tichý.

Starosta Všestar Josef Macháček si od muzea slibuje zvýšení turistického ruchu. Obec má návštěvníkům co nabídnout, ale problémem je, že svůj turistický potenciál nedokáže využít.

Ve Všestarech je krytý bazén s ubytovnou, již zmíněný archeopark a v jeho těsné blízkosti bojiště na Chlumu, kde se v létě roku 1866 odehrála jedna z největších bitev 19. století. Na Chlumu se tehdy střetla pruská a rakouská vojska. Každý rok v červenci se tady v posledních letech konají pietní akce s rekonstrukcemi bitvy.