Sobotní program začne v 10 hodin dopoledne a potrvá do 17 hodin. Lidé se dozvědí, co všechno pěstovali první zemědělci a jaké nářadí k tomu potřebovali, jak se mlelo obilí a vyráběla mouka, k vidění bude primitivní dušení masa v jámě, uzení ryb či ohřev vody pomocí horkých kamenů a k ochutnání jídlo římských legionářů a čerstvě upečený chleba. Jako poděkování za úrodu se návštěvníci archeoparku mohou připojit k obětnímu rituálu, pro děti bude k dispozici herna a dílna s možností vyrobení vlastního výrobku.

Archeolog Univerzity Hradec Králové a šéf Archeoparku pravěku ve Všestarech Radomír Tichý.
Hradecký Indiana Jones: Je důležité jít do terénu a potom se vracet ke studentům

Všestarské Centrum experimentální archeologie nabízí návštěvníkům ucelený pohled na dávné dějiny okořeněný ve venkovní části o stavby pravěkých budov z doby kamenné, bronzové a železné postavené za pomoci tehdejších nástrojů. Do Všestar se za poznáním ročně vypraví zhruba 16 tisíc lidí, část z nich tvoří školní exkurze a během prázdnin i děti z příměstských táborů.

Podle archeologa Univerzity Hradec Králové a šéfa archeoparku Radomíra Tichého je důležitým posláním unikátního areálu právě vzdělávání nejmladší generace.

„Jsme tady proto, že se přestaly číst knihy Eduarda Štorcha nebo Josefa Augusty. Marně se snažíme je nahradit,“ řekl nedávno Deníku s typickým nadhledem vědec a propagátor experimentální archeologie.