Jarní prázdniny (20. – 24. února) klepou na dveře a s nimi vyvstává otázka, jak rodiče, kteří nemohou vzít školáky na hory či „odložit“ k babičkám, zabaví své ratolesti.

Řešení nabízejí domy dětí a mládeže v celém okrese. V hradeckém Baráku v Rautenkrancově ulici chystají Cestu za dobrodružstvím.

„Program je rozdělený do dvou částí. Dopoledne budou vždy pro děti připravené tvůrčí dílny. Každé odpoledne je pak čeká trasa, kde budou pomocí map a GPS hledat indicie. Děti se podívají do parků v centru města i na Nový Hradec. Ti, kteří s námi vydrží až do pátku, objeví ukrytý poklad,“ vysvětluje ředitel Domu dětí a mládeže v Hradci Králové Vojtěch Horák.

Prázdninová dopoledne mohou školáci podle svého zájmu strávit při sportovních hrách, závoděním na autodráze nebo výtvarnými pracemi. Čeká je také návštěva hudební knihovny či galerie moderního umění. „Všechny děti školního věku jsou vítány, není potřeba se hlásit předem. Kdo ráno přijde, ten si s námi bude hrát. Celý program je zdarma,“ doplňuje Horák.

V muzeu se dozvíte o historii svátků

V Muzeu východních Čech bude středa 22. února patřit akci Od masopustu do Velikonoc. Malí návštěvníci se mohou nejen dozvědět více o těchto jarních svátcích, ale také si vyrobit masopustní masku a uplést pomlázku. Je však nutné se předem v muzeu objednat.

Děti nakrmí zvířata a budou závodit

Bohatý program má na celé jarní prázdniny připravený také Dům dětí a mládeže v Třebechovicích pod Orebem. „V pondělí jdeme s dětmi do lesa ke krmelci, kde pro ně mají zaměstnanci honební společnosti pravidelně přichystané poutavé povídání a ukážou jim život lesní zvěře. Ve středu organizujeme zájezd do muzea Merkur v Polici nad Metují, kde si budou moct děti hrát se stavebnicemi. Ve čtvrtek pojedeme do hradeckého domu dětí a mládeže závodit na autodráze,“ popisuje ředitelka Bohuslava Bartošová.

Zbývající dny jsou na programu soutěže a tvůrčí dílny v domu dětí a mládeže. Kromě zájezdů bude všechna zábava pro třebechovické školáky zdarma.

Cestu do Tramtárie mohou absolvovat děti z Novobydžovska. „Na prázdninové úterý připravujeme zájezd do pražského Divadla Spejbla a Hurvínka. Už jedeme čtvrtý rok po sobě a zatím máme ještě patnáct volných míst. Mohou s námi jet děti od tří čtyř let, i v doprovodu rodičů nebo prarodičů. Myslím si, že je to pěkný zážitek,“ říká Lenka Drobná z Domu dětí a mládeže v Novém Bydžově.

Zimní lyžařský tábor v Orlickém Záhoří nabízí školákům v období jarních prázdnin Dům dětí a mládeže v Chlumci nad Cidlinou.

Lenka Kašparová