„Za uplynulé dva měsíce se na Hradecku odehrálo 413 karambolů, před rokem jich přitom bylo 536,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Anna Pešavová.

Odborníci se shodují, že velký vliv na stále lepší bilanci má zprovoznění dálnice D11 a také bodový systém.

„Řidiči už nějaké body nastřádali a teď jezdí opatrněji. Zřejmě jsou také navzájem důvěřivější a už nás nevolají k tolika nehodám. Vliv ale mohly mít i klimatické podmínky. Vloni bylo větší teplo a motoristé unavenější,“ míní zástupce vedoucího dopravního inspektorátu policie Břetislav Urbánek.

Co je to však platné, že počet nehod klesá, když tragédií stále přibývá. Zatímco vloni policie zaznamenala tři oběti dopravních nehod, letos byly čtyři.

Nejtragičtějšími dny byly pátky v době od osmi do deseti hodin. Nejkritičtějším dnem prázdnin však byl čtvrtek 24. července, kdy na cestách zemřeli tři lidé.

Hned ráno bývalý hokejový reprezentat Ladislav Lubina způsobil hromadnou nehodu, při které zemřel otec fotbalisty Lokvence. Navečer pak dostal mladý řidič BMW v lese nedaleko Třebechovic pod Orebem. Vjel do prostisměru a po střetu s fabií zemřel on i jeho spolujezdkyně.

Třetí tragédie se odehrála o týden dříve v Novém Bydžově. Sedmašedesátiletý muž šel podle policie z restaurace po středové čáře. Řidič škodovky už nestačil zabrzdit.

„Při nehodách se navíc těžce zranilo devět lidí. Oproti loňsku je to o deset méně. Lehkých zranění jsme zaevidovali 71. Vloni jich bylo o šest méně,“ řekla Pešavová.

Hmotná škoda dosáhla více než 23 milionů korun, o dva miliony méně než loni.

Mezi příčinami nehod opět zvítězil nesprávný způsob jízdy s 276 případy, následován nedáním předností v jízdě. Velká rychlost byla u 43 karambolů.

Cyklisté zavinili 10 střetů, chodci jeden a zvěř 18 nehod. Alkoholem ovínění řidič způsobili dvacet dopravních nehod.

Zprávy o všech dopravních nehodách nejdete v souvisejících článcích