Relativně chladné léto, do toho turisté ještě šetrnější než vloni a nad výsledkem pláčou provozovatelé východočeských kempů a koupališť: letošní sezona byla skutečně mizerná, většina z nich zaznamenala propad tržeb a musela i propouštět nasmlouvané brigádníky.

Naproti tomu památky si na návštěvnost stěžovat nemohly. A možná paradoxně také díky krizi: za přízní turistů byla podle všeho nižší koupěschopnost mnoha lidí, kteří si museli odpustit zahraniční dovolenou a zůstali v Česku.

A když už lidé vyrazili někam na dovolenou, často jen na prodloužený víkend. Žádné celotýdenní pobyty, jak bývalo dříve zvykem.

„Když jsem se podíval po koupališti, často jsem viděl lidi, jak si rozbalují krabičky s chleby, řízky a saláty. Děti pak pošlou jen pro drobnosti, jako je párek v rohlíku nebo zmrzlina, aby je neuštípaly,“ řekl šéf kempu Pod Černým lesem u Žamberka na Orlickoústecku Jan Kulhánek.

Meziroční snížení návštěvnosti areálu odhaduje na čtvrtinu, ještě větší propad zaznamenal u lidí v kempu a zahraničích turistů. Sezonu nezachránil ani slunečný konec prázdnin.

Ještě větší pokles návštěvnosti zažila městská koupaliště. V Pardubicích se snížila proti loňsku zhruba o třetinu, v Chrudimi a Litomyšli až o polovinu. Na hradecké koupaliště Flošna zatím přišlo 85 tisíc lidí, což proti loňské premiérové sezoně představuje pokles o téměř 10 000 osob.

„Přijelo méně hostů a ještě udělali menší tržby, víceméně si všechno dovezli,“ potvrzuje šéf kempu Seč Pláž u sečské přehrady na Chrudimsku Jan Janeček. Slušně tu byly obsazené chatky, lidí se stany a karavany ale podle Janečka znatelně ubylo.

Největší autokemp v Královéhradeckém kraji u nádrže Rozkoš poblíž Náchoda vykázal propad letních tržeb asi o deset procent a musel propustit část zaměstnanců. Turisté také stále více objednávali kratší pobyty, třeba jen na jednu až dvě noci.

A nebylo za tím jen špatné počasí. „Snaha lidí šetřit se projevuje na délce pobytů. Původní týdenní pobyty se zkrátily na tři až čtyři dny, u stanů až na jeden den. Lidé přijedou podle vývoje počasí,“ řekl jednatel kempu Jan Šnajdr.

Desetiprocentní propad tržeb u rozkošského kempu představuje asi jeden milion korun. Kemp proto musel přijmout řadu úsporných opatření, například počet sezonních pracovníků snížil o deset.

„Předpokládali jsme, že loňská špatná sezona se již opakovat nebude, ale bylo to ještě horší,“ řekl Šnajdr.

Češi v létě oblehli Krkonoše

S lepší sezonou letos počítal i Kemp Holiday park Liščí farma u Vrchlabí. „Návštěvnost byla sice srovnatelná s loňskou, ale čekali jsme více. Projevilo se špatné počasí,“ řekla Veronika Hromádková z vedení kempu.
Stejně tak i Krkonoše byly podle Evy Lorencové z infocentra Turista v Peci pod Sněžkou letos v obležení jednodenních turistů. Ubytovatelé dál pocítili zkracování pobytů.
„Lidí však do Pece přijelo více než loni, jednoznačně převažovali Češi,“ řekla Lorencová. Lidé se podle ní hodně ptali na provoz lanovky na Sněžku. Mnoho z nich netušilo, že přes zahájení stavby nové lanovky pojede ta stávající až do července 2012.
Při špatném počasí se lidé místo k vodě mnohdy vydali na výlet, což kladně pocítilo třeba Železniční muzeum v Jaroměři na Náchodsku. „Návštěva v muzeu byla v létě kolem 4500 lidí, což bylo více než loni. Museli jsme posílit průvodcovskou službu,“ řekl jednatel muzea Bohuslav Škoda.
Nad očekávání velký zájem zaznamenaly v létě i další pamětihodnosti ve východních Čechách.

(čtk, red)