Pražský most přes Labe v uplynulých dnech zahalil černý „háv“. Plachta má zabránit pádu nečistot do Labe. „Ochranná plachta je na mostě z důvodu probíhajících prací na protikorozní ochraně (PKO). Dělníci aktuálně odstraňují nečistoty a staré nátěry mostu. Zakrytí tedy brání proti prašnosti a minimalizuje pád nečistot do řeky Labe,“ prozradil Deníku Patrik Palátka, mluvčí Technických služeb Hradec Králové.

Právě technické služby pravidelně zajišťují údržbu mostů v Hradci Králové. Palátka připomněl, že podobně zakryt byl i Moravský most při rekonstrukci v roce 2022.

Magistrát města Hradec Králové. Ilustrační fotografie.
Hradec má v rozpočtu 231 milionů k dobru, zafinancují další záměry i údržbu

Rozsáhlá údržba mostu v centru města začala 8. dubna. Most je zcela uzavřený pro osobní dopravu, projedou jen vozidla MHD a integrovaného záchranného systému. Pěší se přes most dostanou po jedné straně.

„Na mostě dělníci opraví chodníky, obnoví se antikorozní ochrana konstrukce a zábradlí celého mostu. Ve spodní části se také nainstalují sítě proti nežádoucímu hnízdění ptáků,“ uvedl již dříve náměstek primátorky Pavel Vrbický.

Cena za údržbu mostu vyjde přibližně na šest milionů korun bez DPH. Technici plánují dokončit práce do konce července.

Někteří Hradečáci kritizují načasování údržby, jelikož se kryje s rekonstrukcí Milety a přináší další komplikace v dopravě v Hradci. Načasování údržby považuje za nešťastné i opozice. „Samozřejmě chápu, že ta oprava byla nutná, že takové investice se plánují dlouhodobě, nicméně to znamená pro Hradec další obrovskou zátěž,“ sdělil Deníku již dříve místopředseda ANO Denis Doksanský.

Hradecké koupaliště Flošna letos zdražuje.
VIDEO: Hradecké letní koupaliště Flošna zdražuje. Víme, o kolik si lidé připlatí

„Letos pravidelná údržba vyšla právě na frekventovaný Pražský most z důvodu konání mezinárodního triatlonového závodu Ironman, u kterého povede letos kolem mostu v polovině srpna hlavní trasa závodu, ale také z důvodu připravené projektové dokumentace zhotovitelem,“ zdůvodňoval načasování údržby Vrbický.

Pražský most z roku 1910 je významnou technickou památkou předválečné epochy. Roku 1912 byl podle návrhu architekta Jana Kotěry doplněn o 4 kiosky, Kotěra je také autorem oblouků a stožárů na mostu. Secesní ocelový most je kulturní památkou i spolu s kiosky. (Zdroj: NPÚ)

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jak se tvoří dopadové plochy z pryže na dětských hřištích

Zdroj: TSHK