„Tibetská vlajka se stala symbolem vyjádření solidarity se všemi, kteří jsou utlačováni nedemokratickými politickými režimy. Královéhradecký kraj letos vyvěsil vlajku již pošesté a připojil se tak k dalším městům v České republice ale i v Evropě,“ uvedl první náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti).

Poprvé kraj tibetskou vlajku vyvěsil v roce 2013 a od roku 2017 se k akci Vlajka pro Tibet připojuje každý rok.

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě. Jejím cílem je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Kampaň se koná 10. března na výročí Tibetského národního povstání proti čínské okupaci v roce 1959, během kterého zemřelo přes 80 tisíc Tibeťanů. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města.

Už tradičně byla ve středu vyvěšena vlajka i před budovou hradeckého magistrátu. „Pro Hradec je to jakési tradiční připojení se k této kampani, která je zároveň připomenutím památky obětem povstání, které v roce 1959 potlačili čínští vojáci. Současně to obecně vnímáme jako podporu všem utlačovaným národům a národnostním menšinám na celém světě,“ řekl primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek (ODS).