Hradec Králové se  v sobotu přidal k takovým městům jako je Barcelona, Washington D.C., Dublin, Praha a České Budějovice. Lidé si totiž mohou nově odpočinout před Knihovnou města Hradce Králové na Lavičce Václava Havla, kterou vytvořil Bořek Šípek.

„Poděkování patří také paní ředitelce Knihovny Václava Havla Martě Smolíkové, protože když jsme za ní přijeli, tak před námi chtěla lavičku města jako Brusel či Chrudim. Všechna jsme předběhli," usmíval se Josef Krofta.

Inspirace na Hrádečku

Lavička jsou vlastně dvě židle spojené se stolem, ze kterého vyrůstá lípa. „Vzpomněl jsem si na posezení na Hrádečku, kde jsme seděli na dvou židlích a popíjeli dobré bílé víno. Přidal jsem tak ještě stoleček, aby se mohlo někam víno postavit," vzpomíná na prvotní nápad autor památníku Bořek Šípek.

Na židlích jsou barevná sklíčka jako připomenutí podpisu Havla. Ten totiž používal na svoje autogramy zelenou tužku a připojoval červené srdíčko.

Mimo představitelů města či prvního kancléře Václava Havla Karla Schwarzenberga slavnostnímu aktu přihlíželo několik desítek lidí. „Strašně moc se mi to líbí. Jsem ráda, že se na památník Hradec konečně vzmohl," uvedla jedna z návštěvnic Miluše Horáčková.

Památník, který vyvolal i protesty, přišel městskou kasu na 350 tisíc korun a není prvním pokusem města připomenout odkaz prvního prezidenta. Ve hře bylo pojmenování po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města.