Prezentaci o počátcích stavby tohoto zařízení a humorného vzpomínání na svého kolegu a kamaráda astronoma Josefa Bartošku, od jehož odchodu z tohoto světa uplynulo letos deset let, se úspěšně zhostil zdejší emeritní pracovník Karel Bejček.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o kulaté výročí, řekl jsem si před časem, že udělám něco okolo hvězdárny. Nedávno jsme tady objevili krabici starých fotografií z padesátých a šedesátých let minulého století, tak jsem si vytvořil prezentaci a svoji dnešní přednášku rozdělil do dvou částí. Pepíkem její první polovinu o historii mnohonásobně překročím. Myslím, že stojí za to, zavzpomínat na našeho kolegu a kamaráda. Podle odezvy, kterou mám od lidí, by se sem k nám dnes měli dostavit v hojné míře, tak uvidíme. Zmíním Pepíka ve třech polohách - na hvězdárně, v životě a na kole a na skupinovém E-bicyklu. Já sám jsem přišel na hvězdárnu v říjnu v roce 1961, letos je to pětapadesát let, tak mám na co vzpomínat. Řadu momentů z té doby si pamatuji," svěřil se Josef Bejček.

Nutno zmínit, že se přednáška sešla s velkým zájmem posluchačů, kteří z většiny zaplnili místní přednáškový sál.

První sobotu v novém měsíci, konkrétně v listopadu, se na hvězdárně tradičně sejde Hradecká astronomická společnost.

„Budeme si povídat o novinkách a zajímavostech z oblasti kosmonautiky a astronomie. Za poslední dobu se udála řada věcí i astronomických úkazů, o nichž lze hovořit. Navíc v současné době připravujeme prosincové volby do našeho výboru, které se konají každé dva roky. Zájemcům jsou dveře k nám stále otevřeny," přiblížil činnost společnosti její předseda Martin Cholasta.

Eva Ženíšková